Deweloper Echo wyszedł poza biura. Rośnie na sprzedaży mieszkań

Echo Inwestment, które specjalizuje się raczej w budowie biur i centrów handlowych, po cichu stworzyło dodatkowe źródło przychodu - informuje ?Puls Biznesu?. W ubiegłym roku deweloper jedną piątą przychodów miał ze sprzedaży mieszkań.
Kryzys finansowy zmienił rynek deweloperski. Z budowy bloków mieszkalnych zaczęły wycofywać się firmy powołane do realizacji jednego projektu oraz spółki specjalizujące się w innych sektorach nieruchomości - jak biurowe Ghelamco czy biurowo-handlowe Globe Trade Centre. Tymczasem spółka Echo stworzona przez kieleckiego miliardera Michała Sołowowa poszła pod prąd tego trendu i zajęła się sprzedażą mieszkań. O ile w 2010 roku sprzedała ich tylko 167, to w 2013 r. było ich już 390.

Spółka zapowiada, że w przyszłym roku chce poprawić wynik o 20 proc. i planuje rozpocząć osiem projektów. Echo cały czas szuka dobrych lokalizacji w aglomeracjach takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. Zakłada prowadzenie inwestycji dla bardziej wymagających klientów oraz w tzw. średnim segmencie. Spółka, która zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 1996 r., w pierwszych trzech kwartałach z działalności mieszkaniowej wypracowała 80 mln zł przychodu (około 20 proc. obrotów grupy).

Sołowow lubi działać nietypowo

Strategia Echa przypomina trochę historię innej spółki ze stajni Sołowowa - Synthosu (dawne Dwory). Firma produkująca kauczuk syntetyczny dla przemysłu motoryzacyjnego nie przestraszyła się spadku zamówień w czasie, gdy światem zatrząsł kryzys finansowy z lat 2007-08. Po giełdowym krachu podobne zakłady wygaszały swoje moce produkcyjne w obawie przed spadkiem zamówień. Zarząd Synthosu postanowił wtedy zaryzykować i zainwestował w rozbudowę zakładu. Gdy po chwilowym zastoju pojawili się klienci, produkcja kauczuku ruszyła pełną parą, a przychody gwałtownie wzrosły. Efekt? Wielkie zyski i gigantyczny wzrost kursu akcji. Papiery spółki z Oświęcimia od debiutu giełdowego w 2005 r. dały zarobić inwestorom ponad 900 proc. Kto kupił w debiucie za 10 tys. zł, może je teraz sprzedać za ponad 90 tys. zł.