Jeszcze więcej autostrad i ekspresówek w tym roku. Gdzie powstaną?

W ciągu najbliższych 12 miesięcy przybędzie nam 62 kilometry nowych autostrad i 192 kilometry ekspresówek. Najważniejsze będą odcinki autostrady A1
Najważniejsze inwestycje to dokończenie 19-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Włocławkiem a Kowalem (ma być otwarty w II kwartale). Dzięki temu przejedziemy autostradą całość trasy między Łodzią a Trójmiastem. Na tej samej autostradzie do końca marca zakończy się remont mostu w Mszanie, dzięki czemu w wakacje pojedziemy brakującym 7,5-kilometrowym jej odcinkiem przy granicy z Czechami od węzła Świerklany do Gorzyczek - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Z kolei na autostradzie A4 zakończy się budowa 34-kilometrowego odcinka między Tarnowem a węzłem Dębica Pustynia.

Niestety, opóźni się budowa 41-kilometrowego odcinka tej samej trasy na odcinku Rzeszów-Jarosław. Po tym jak GDDKiA wypowiedziała umowę spółce Polimex-Mostostal, nowy przetarg zostanie rozpisany w lutym, a cały odcinek będzie przejezdny dopiero w przyszłym roku. Podobnie ma się sytuacja na 40-kilometrowym odcinku A1 ze Strykowa do Tuszyna.

Jeśli chodzi o drogi ekspresowe, największą zmianę na lepsze odczują kierowcy podróżujący trasą S8 między Warszawą a Wrocławiem. W I lub II kwartale gotowy będzie odcinek biegnący od Rzgowa do Łasku, a we wrześniu otwarty będzie 20-kilometrowy fragment Złoczew - Sieradz. W połowie roku otwarte będą też nowe odcinki na trasie S17.

W tym roku gotowe będą też odcinki ekspresowej S3 (Gorzów Wielkopolski - Międzyrzec) i S5 (Leszno - Rawicz).

W sumie GDDKiA chce w tym roku oddać do ruchu 312 kilometrów nowych dróg. To nieco mniej niż w 2013 roku - w zeszłym roku generalna dyrekcja oddała do użytku 120 km nowych autostrad, 181 km ekspresówek i 48 km dróg krajowych.