Minimieszkania za 100 tys. - niewiele lokali, a popyt spory

Kilkunastometrową kawalerkę we wrocławskiej kamienicy można kupić już za 100 tys. zł. W Warszawie trzeba mieć o 50 tys. zł więcej. Popyt na tego typu lokale - zdaniem agentów nieruchomości - jest spory i znacznie przewyższa podaż - pisze ?Rzeczpospolita?.
Gazeta informuje, że budowę mieszkań o powierzchni od 12 do 27 m kw. rozpoczęła właśnie w centrum Wrocławia spółka Dolnośląskie Inwestycje. Firma zapowiada, że podobne projekty wprowadzi na rynek w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

O tym, że chętnych zwłaszcza wśród młodych ludzi nie brakuje, przekonują eksperci rynku nieruchomości. - Są to dobre mieszkania na start oraz dla studentów. To dobry produkt inwestycyjny. Ważne, aby były zlokalizowane w centrum miasta na osiedlach z infrastrukturą "za progiem" - mówi gazecie Genowefa Marciczkiewicz z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. WGN oferuje takie mieszkania 12-26 metrowe w cenach 90-110 tys. zł, w zależności od tego, czy jest to lokal w kamienicy, w jakim standardzie i czy wymaga remontu.

Jak mówi "Rzeczpospolitej" Joanna Labiedź, rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, w Warszawie takich mieszkań do 20 m kw. jest niewiele, a jeśli są, to głównie w starym budownictwie i w starych kamienicach (tzw. garsoniery). Są to lokale kupowane na wynajem albo przez rodziców młodych ludzi.

W Krakowie zdaniem ekspertów popyt na malutkie lokale jest spory - najważniejsza jest cena adekwatna do stanu mieszkania.