Eksperci: Wymieramy. Polska staje się domem starców

W 2013 r. przewaga zgonów nad urodzeniami była największa w naszej powojennej historii. Eksperci: Polska stanie się domem starców - pisze ?Rzeczpospolita?.
Według gazety w Polsce mamy już do czynienia z pandemonium demograficznym. Z najnowszych danych GUS oraz szacunków "Rz" wynika, że w ubiegłym roku ujemny przyrost naturalny, czyli przewaga zgonów nad liczbą urodzonych dzieci, będzie największy od 1945 r. Wyniesie 16-20 tys. Do tej pory najgorzej było w 2003 r. - odnotowano o 14,1 tys. więcej zgonów niż urodzeń.

"Rz" szacuje - na podstawie danych z poprzednich lat i wyników miesięcznych - że w całym ubiegłym roku przyszło na świat ok. 370 tys. Polaków - o blisko 15 tys. mniej niż w 2012 roku. Według GUS w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2013 r. zmarło 355,2 tys. osób - czyli można oszacować, że w całym ub.r. liczba zgonów wyniosła ok. 390 tys.

"Rz" podkreśla, że zaczynamy się starzeć - coraz starsze są osoby urodzone w tzw. powojennym wyżu demograficznym, kiedy to na świat przychodziło ponad 700 tys. dzieci rocznie.

- Jeśli do tych danych dodamy wielką emigrację i brak imigracji, wyraźnie widać, jak poważna jest nasza sytuacja - ocenia prof. Krystyna Iglicka, demograf, rektor Uczelni Łazarskiego.

Zwraca też uwagę, że z danych GUS wynika, iż w ubiegłym roku było zawartych bardzo niewiele małżeństw, a liczba rozwodów utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. - To, co miało się zacząć około 2015 r., czyli gwałtowny proces starzenia się naszego społeczeństwa, zaczęło się niestety już w ubiegłym roku - ocenia prof. Iglicka.

Eksperci biją na alarm, chcą konkretnych działań rządu. Stanisław Kluza, ekonomista, b. szef Komisji Nadzoru Finansowego, wskazuje, że według OECD sytuacja demograficzna Polski może być jej główną barierą rozwojową w XXI w., utrudni podnoszenie konkurencyjności i perspektywy rozwoju gospodarki.

- Boję się, że staniemy się domem starców - mówi Kluza.

Poprzedni rok rząd ogłosił nawet Rokiem Rodziny, ale eksperci uważają, że polityka rządu jest chaotyczna. Współczynnik dzietności w Polsce wynosi 1,3, co daje nam 212. miejsce wśród 224 krajów świata.