Allianz Bank gwarantuje najtańszy kredyt gotówkowy. Na niby

Klienci, którzy do końca lipca zaciągną w Allianz Banku kredyt gotówkowy, mogą dostać gwarancję najniższego oprocentowania na rynku. Sprawdziliśmy warunki promocji: są tak uszyte, że gwarancja Allianz Banku jest w praktyce tylko... na niby
Masz problem z bankiem? Napisz! Finanse@wyborcza.biz

W piątek Allianz Bank ogłosił, że do końca lipca gwarantuje klientom zainteresowanym kredytem gotówkowym jego najniższą cenę. W przypadku, gdy klient otrzyma propozycję takiego samego kredytu na korzystniejszych warunkach cenowych, Allianz Bank obniży oprocentowanie do wysokości zaproponowanej przez inny bank.

Gwarancja najniższej ceny dotyczy jednak tylko trzech, z góry określonych wariantów kredytu. 10.000 zł na trzy lata z oprocentowaniem 9,99%, 20.000 zł na cztery lata z oprocentowaniem 11,9% oraz 30.000 zł na cztery lata z oprocentowaniem 12,9%. Ale nie jest to jedyne obostrzenie. W regulaminie bank zawarł dość licznie zapisy chroniące go przed ryzykiem konieczności wyrównywania klientom ceny kredytu.

O takich drobiazgach, jak to, że klient musi zostać pozytywnie zweryfikowany przez bank pod względem zdolności kredytowej nawet nie ma co wspominać. Ale są i inne warunki. Trzeba zapłacić składkę ubezpieczenia kredytu oraz 5% opłaty przygotowawczej. A gwarancja będzie obowiązywała tylko wtedy, jeśli klient w ciągu zaledwie siedmiu dni przyniesie do Allianz Banku imienną ofertę kredytu na lepszych warunkach. Przy czym ta konkurencyjna - i do tego imienna - oferta musi się zgadzać nie tylko pod względem oprocentowania, kwoty i okresu kredytowania, ale też pod względem stawki opłaty przygotowawczej oraz stawki i zakresu ubezpieczenia.

Jeśli opłata przygotowawcza nazywa się w innym banku prowizją, a zakres ubezpieczenia różni się w choćby drobnym szczególe z tym allianzowym - gwarancja nie obowiązuje. A pożyczki wcale są takie tanie - ich Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) waha się od 21,3 do 24,4%.

Więcej o: