Wracają kredyty hipoteczne na 40 lat

Na tyle lat kredytu hipotecznego udzieli Kredyt Bank. Na 25 lat można tam dostać pożyczkę hipoteczną.
Oferty kredytów hipotecznych coraz bardziej przypominają te sprzed kryzysu. Od kilku miesięcy banki konkurują marżami. Niedawno BZ WBK zjechał z nią poniżej psychologicznej bariery 1 proc., chwilę później BNP Paribas Fortis dał 0,79 proc. Co prawda tylko na trzy lata. Kilka dni temu Eurobank ściął z kolei marżę do 1 proc.

Ale nie tylko marżami banki zaczynają się bić o klientów. Wracają do długoterminowych kredytów, z których większość zrezygnowała, gdy wybuchł kryzys. Przypomnijmy, kilka lat temu w niektórych można było pożyczyć pieniądze nawet na pół wieku, na 30 lat dawał każdy, a 40 lat było niemalże rynkowym standardem.

Skąd ten powrót? W ostatnim czasie nadzór finansowy zmusił banki do bardziej restrykcyjnego liczenia zdolności kredytowej. Zalecił np., żeby kredytobiorca na wszystkie raty kredytowe mógł przeznaczyć nie więcej niż połowę pensji. Ale i na zalecenia jest sposób. Jeśli wydłuży się okres kredytowania, to przy tych samych zarobkach można sobie zdolność kredytową poprawić, czyli dostać większy kredyt. Sprytny zabieg, ale kosztowny, bo im dłużej kredyt spłacamy, więcej za niego płacimy.

Manewr z wydłużeniem okresu kredytowania wykonał właśnie Kredyt Bank. Teraz udziela kredytów hipotecznych na 40 lat, a pożyczki hipotecznej na 25 lat. Ale to nie rekordzista. Kredytów na 50 lat udziela Getin Noble Bank i Alior Bank. Kredyty na 40 lat można dostać m.in. w PKO BP, Banku BPH czy mBanku i MultiBanku.

Więcej o: