Mamy już ponad 1,5 mln rachunków maklerskich

Aż tylu nie było ich jeszcze nigdy. Do inwestowania najbardziej zachęcają nas oferty publiczne spółek skarbu państwa.
Liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych po raz pierwszy przekroczyła 1,5 mln, a maj był kolejnym miesiącem, w którym dynamicznie rosła liczba rachunków maklerskich - podał dziś KDPW.

Z szacunków Depozytu wynika, że w tym roku w kraju przybyło ponad 23 tysiące rachunków, a najbardziej owocnym miesiącem był maj (dzięki ofercie publicznej banku BGŻ).

- Spółki skarbu państwa zazwyczaj cieszą się zwiększonym zainteresowaniem giełdowych inwestorów i przyciągają na parkiet nowe osoby, niezwiązane wcześniej z rynkiem kapitałowym. Dla wszystkich nowych inwestorów, ale także dla tych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat świadomego inwestowania, stworzony został projekt Akcjonariatu Obywatelskiego, którego KDPW jest aktywnym partnerem - ocenia Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu.

Przypomnijmy, że Akcjonariat Obywatelski to długofalowy program zapoczątkowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa przy okazji debiutów giełdowych spółek PZU i Tauron Polska Energia, a rozwinięty w trakcie prywatyzacji GPW (Giełdy Papierów Wartościowych). Depozyt informuje, że celem programu jest doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa Polaków w życiu społeczno-gospodarczym i przemianach własnościowych.

- W ujęciu liczbowym najwyższy miesięczny wzrost liczby rachunków zanotował DI BRE Banku, w którym w maju liczba prowadzonych kont zwiększyła się o 2267. Drugie w kolejności było Biuro Maklerskie Alior Banku, którego liczba prowadzonych rachunków wzrosła o 1758 w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Trzeci najwyższy miesięczny przyrost liczby rachunków inwestycyjnych odnotowało Biuro Maklerskie BGŻ ze wzrostem na poziomie 1793 rachunków - podaje KDPW w komunikacie.

Liderem rynku (pod względem liczby prowadzonych rachunków) był (na koniec maja) DI BRE Banku z blisko 220 tys. rachunków i Centralny Dom Maklerski Pekao, który prowadzi ok. 215 tys. rachunków. Na trzecim miejscu znalazł się DM Pekao (blisko 182 tys. rachunków).

Więcej o: