Kurs franka osiągnął nowy rekord - 3,544 zł. Dziś będzie nerwowo

W poniedziałek przed godziną 7.00 frank szwajcarski osiągnął rekordowy poziom 3,54 zł. Wyniki stress-testów europejskich banków ujawnione w piątek po południu po zamknięciu giełd nie uspokoiły rynków.

Czytaj także Podręcznik forex
Analitycy przewidywali, że poniedziałek na rynku walutowym może być bardzo nerwowy. Stress-testy europejskich instytucji finansowych nie uspokoiły rynków, brak też porozumienia w sprawie drugiego pakietu pomocowego dla Grecji.

Przedłużająca się niepewność ponownie skłoniła inwestorów do wyprzedaży euro, co pociągnęło za sobą spadek kursu złotego. Najbardziej, bo o 1,5 proc. wzrósł kurs franka szwajcarskiego, do 3,54 zł. Mocno drożeje też dolar - do 2,87 zł, zaś euro idzie w górę o 0,5 proc. do 4,04 zł.

Wspólna waluta jest na najlepszej drodze do tego, aby zrównać się z kursem franka - dziś taniej o 0,9 proc. do 1,405 CHF za euro.

Złotemu nie pomaga piątkowy raport Citigroup, na który powołuje się Bloomberg. Według Citi złoty, forint, południowoafrykański rand i brazylijski real są najbardziej narażone spośród walut rynków wschodzących na spadki w związku z rosnącym kryzysem w strefie euro. Na przeciwległym biegunie jest tajwański dolar, filipińskie peso i peruwiański sol.

Citigroup swoja prognozy opiera dzieląc poziom rezerw walutowych danego kraju przez sumę deficytu na rachunku obrotów bieżących i wielkość zapadającego w danym roku poziomu zadłużenia. Dodatkowo analizuje wielkość długich pozycji na danej walucie i możliwe zachowania rynku.

Inwestorzy czekają obecnie na kolejne, zaplanowane na czwartek, nadzwyczajne spotkanie liderów strefy euro, na którym omawiana ma być między innymi kwestia skupowania obligacji walczącej z niewypłacalnością Grecji.

"Utrzymujące się zagrożenia związane z kryzysem zadłużenia w strefie euro będą zapewne wciąż wpływać na postrzeganie walut regionu przez inwestorów. Biorąc to pod uwagę, spodziewamy się, że zarówno złoty, jak i forint mogą w najbliższych dniach odczuwać presję na osłabienie" - głosi raport Banku Handlowego w Warszawie.