Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej? Gigantyczne różnice w cenach paliw na świecie

Mieszkańcom Wenezueli niestraszne są wahania na rynku ropy naftowej i galopujące w ostatnim czasie ceny paliw. Za litr paliwa płacą oni tylko 8 gr. A gdzie jeszcze jest tanio? Dane są zaskakujące, a największa różnica w cenie za galon (około 3,8 litra) pomiędzy poszczególnymi krajami wynosi ponad 9 dol.
W Stanach Zjednoczonych ceny paliw na początku tego roku znacznie podskoczyły. Amerykanie za galon płacili średnio 4 dol., czyli poniżej 13 zł - nieco ponad 3 zł za litr paliwa. My możemy o takich cenach tylko pomarzyć, ale wśród państw europejskich wciąż pozostajemy krajem, gdzie paliwo należy do najtańszych.

Są jednak na świecie kraje, w których za galon trzeba zapłacić grosze. Większość z nich należy do OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Inni natomiast mają bliski dostęp do źródeł surowca.

Najtańsze paliwo kupić można w Wenezueli. Rządzący krajem Hugo Chavez zapewnia swoim obywatelom dopłaty do surowca, dzięki czemu za galon trzeba zapłacić 9 centów (niecałe 30 gr za galon - 8 gr za litr). Niewiele z tyłu pozostaje Iran, gdzie cena za galon wynosi 37 centów. Wśród najtańszych krajów znalazły się jeszcze: Arabia Saudyjska (61 centów za galon), Libia (64 centy), Katar (72) czy Bahrajn (79). Oprócz Bahrajnu wszystkie kraje z najtańszym paliwem należą do OPEC.

Na drugim końcu stawki są przede wszystkim kraje europejskie, gdzie paliwo należy do najdroższych na świecie. Niechlubnym liderem pozostaje jednak Erytrea, gdzie ze względu na niewystarczające zasoby i rządowe ograniczenie na kupno paliwa ceny benzyny biją wszelkie rekordy. W tym afrykańskim kraju ceny za galon sięgają aż 9,61 dol. (ponad 30 zł). Za Erytreą uplasowała się Turcja, w której z 2009 na 2010 rok podatek na paliwo wzrósł aż o 17 proc. Za galon trzeba tam zapłacić obecnie 9,54 dol., czyli około 8 zł za litr paliwa. Po Turcji najdroższe paliwo w Europie ma Holandia, Norwegia i stojąca na skraju bankructwa Grecja. W pierwszej dziesiątce krajów z najdroższym paliwem znalazły się jeszcze: Dania, Francja, Finlandia, Wielka Brytania, Monako i Hongkong.

Cena benzyny 95 za kilka miesięcy...
Więcej o: