Są już nowe opony, których nie da się przebić

W zeszłym tygodniu firma Bridgestone przedstawiła na targach samochodowych w Japonii najnowszy wynalazek - bezdętkowe opony samochodowe odporne na przebicia - podał portal Science News Daily
Materiały, z których wykonane zostały opony firmy Bridgestone, są w pełni odnawialne. Do tego są to trwałe tworzywa, odporne na rozerwania i przebicia. Wprowadzenie ich do użytku oznaczałoby dla kierowców koniec zmartwień związanych z wymianą przebitej opony. Kluczem do sukcesu wynalazku pozostają termoplastyczne szprychy wewnątrz opony, które rozchodzą się z obręczy do bieżnika, nadając oponie maksymalnie trwałą strukturę.

Opony nadal pozostają w fazie badań, ale pierwsze testy w ruchu ulicznym w Japonii przeszły już pomyślnie. Produkt, zanim trafi docelowo do sprzedaży, musi jeszcze przejść rundę dodatkowych testów. Opony tego typu nie są jednak nowością. Bezdętkową technologię próbowali wdrożyć w życie inżynierowie z Michelin - zdobywając nawet za wynalazek Intermat Gold Medal w kategorii innowacje w 2006 roku.