Paliwo na stacjach coraz droższe. Pęknie bariera 5,90 zł za litr dziewięćdziesiątkipiątki

Olej napędowy i benzyna 95-oktanowa podrożały w ostatnich dniach o kilka groszy. Niestety, to nie koniec podwyżek. Wkrótce ceny benzyny bezołowiowej mogą dogonić drogi już olej napędowy
Z danych portalu Stacjebenzynowe.pl wynika, że 13 marca średnia cena oleju napędowego na stacjach benzynowych w kraju wynosiła 5,74 zł. Litr popularnej dziewięćdziesiątkipiątki kosztował 5,69 zł.

Ceny na stacjach paliw 15 marca prześwietlił BM Reflex. Z informacji przedstawionych przez firmę wynika, że za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić średnio 5,78 zł (czyli o 4 gr więcej niż przed dwoma dniami). Litr benzyny 95 kosztował zaś średnio 5,75 zł (aż 6 gr więcej niż 13 marca). Najdroższy olej napędowy był w województwie świętokrzyskim (średnio 5,83 zł za litr), a najdroższa dziewięćdziesiątkapiątka - w województwie lubuskim i świętokrzyskim (5,79 zł za litr). Całkiem odwrotna sytuacja prezentuje się w województwie dolnośląskim i lubelskim, gdzie litr oleju napędowego kosztuje średnio 5,74 zł. Najtańsze paliwo 95 zatankujemy z kolei na stacjach na Podlasiu - średnio 5,70 zł za litr.

Wzrost cen w najbliższych dniach

- Bardziej zauważalny będzie zapewne wzrost cen benzyny bezołowiowej 95, co może w konsekwencji doprowadzić do przebicia przez nie cen oleju napędowego. Relacja ta jest już zauważalna na wielu stacjach - uważają analitycy z E-petrol.pl.

- O ile w tym tygodniu na części stacji ceny bezołowiowej 95 przekraczają poziom 5,85 zł/l, o tyle za kilka dni mogą przekroczyć poziom 5,90 zł. Przyczyną podwyżek cen na stacjach jest rekordowo wysoki poziom cen hurtowych. O ile ceny ropy pozostają na względnie stabilnym poziomie, to znaczny spadek wartości złotego wobec dolara wpływa negatywnie na ostateczną cenę hurtową - uważa Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z BM Reflex. - W przyszłym tygodniu spodziewamy się dalszych podwyżek cen benzyny na stacjach, a przede wszystkim wzrostu cen benzyny bezołowiowej 95 do poziomu wyższego niż ceny oleju napędowego. Na części stacji już w tym tygodniu ceny obu tych paliw się zrównały, a na części za benzynę trzeba zapłacić nieco więcej niż za olej napędowy - dodaje Cieślak.

Prognozowane ceny

Według prognoz BM Reflex ceny paliw w przyszłym tygodniu będą kształtowały się na poziomie odpowiednio:

Pb95 5,70-5,90 zł/l

Oleju napędowego 5,65-5,85 zł/l

Autogazu -2,78-2,90 zł/l