Mięso może mocno zdrożeć. Wszystko przez unijne regulacje

Ceny hamburgerów i kiełbasek mogą wkrótce poszybować w górę. Wszystko za sprawą nowych regulacji prawnych, które Unia Europejska wprowadzi w sprawie mięsa niskiej jakości.
Pod koniec kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie zakazujące sprzedaży mięsa z dodatkami posiekanych skrawków wołowiny i jagnięciny. Właśnie takie mięso jest często używane przez fast foody i sprzedawane w najniższych cenach przez sklepy i supermarkety.

Chodzi o tusze po uboju oraz mięso przy kości, które według nowego prawa mają być utylizowane. Dotychczas skrawki wykorzystywane były do produkcji mięsa np. na hamburgery.

Brytyjska agencja ds. jakości jedzenia podkreśla jednak, że prawo narzucone przez Brukselę wcale nie ma na celu ochrony zdrowia czy bezpieczeństwa konsumentów. - To marnotrawienie wartościowego jedzenia. Dziwię się, że takie działania wprowadzane są teraz, kiedy głośno mówi się o tym, aby nie marnować żywności - uważa Stephen Rossides, dyrektor brytyjskiej organizacji przetwórców mięsa. - Jeżeli ekonomiczne aspekty zwyciężą, możemy spodziewać się znacznych podwyżek cen mięsa - dodał Rossides.

Kwestia sporna, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii po uchwaleniu nowego prawa, dotyczy jednak wyłącznie wołowiny i jagnięciny. Przepisy nie zabraniają wykorzystywania resztek mięsa drobiowego czy wieprzowego. Jednak jak uważają niektórzy brytyjscy eksperci, regulacje prawne zabronią jakiejkolwiek obróbki zwierzęcego mięsa po odcięciu najbardziej wartościowych części.

Zdaniem przedstawicieli Brytyjskiej Organizacji Przetwórców Mięsa nowy zakaz może przynieść wzrost kosztów po stronie konsumentów sięgający nawet 200 mln funtów. - To wszystko dzieje się za szybko. Branża potrzebuje czasu, aby dostosować prawo do dotychczasowych działań. W przeciwnym razie może nas czekać cenowa rewolucja w sklepach, która przede wszystkim dotknie najbiedniejszych - podkreśla Rossides. - Jestem daleki od tego, by mówić, że nie zobaczymy już brytyjskich kiełbasek, ale z pewnością będą one droższe - dodaje Rossides.

Brytyjski rzecznik praw konsumenta podkreśla, że klienci chcą wiedzieć, jaki gatunek mięsa kupują, lecz tym samym chcą mieć wybór i dzięki temu móc kupić nawet gorsze gatunkowo, ale tańsze mięso.

Więcej o:
Komentarze (25)
Mięso może mocno zdrożeć. Wszystko przez unijne regulacje
Zaloguj się
 • kosmiczny_swir

  Oceniono 26 razy 22

  Pitu pitu chlastu chlastu. Chodzi po prostu o tak zwane mieso oddzielone mechanicznie. Pamietacie ostatnio jaka byla afera kiedy Gerber dodawal mieso oddzielone mechanicznie do jedzenia dla dzieci?

 • art.usa.live

  Oceniono 30 razy 18

  Każdą podwyższkę zwalać na jakieś przepisy w UE,
  to stara Polska metoda, schowanej drożyzny zbóż w Polsce,
  których ceny rosną jak grzyby po ciepłym deszczu.

 • colon2

  Oceniono 18 razy 16

  I znow artykul przepisany z brytyjskiego brukowca o zerowej zawartosci informacyjnej ale za to 100% dezinformacji i oglupiania. Najlepszy fragment: Brytyjska Organizacja Przetworcow Miesa prezentowana jako organizacja chroniaca prawa konsumentow...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX