Twórca Polskiego Busa chce przejąć lub zbudować w Polsce fabrykę autobusów

Należący do szkockiego multimilionera Briana Soutera fundusz chce przejąć lub zbudować od podstaw fabrykę autobusów w Polsce - podaje ?Dziennik Gazeta Prawna?.
- Nie myślimy o autobusach dalekobieżnych, które moglibyśmy wykorzystywać w działalności firmy PolskiBus.com. Interesuje nas tańszy segment tego rynku - mówi sir Brian Souter w rozmowie z dziennikiem.

Zdaniem ekspertów cytowanych przez DGP do kupienia są niemal wszyscy polscy producenci - kupić można Autosan należący do Sobiesława Zasady, Solbus od Jarosława Śliżaka, słupską Kapenę, a nawet Solaris i polski oddział Scanii.

Według nich jednak najbardziej prawdopodobne jest przejęcie przez Soutera Autosanu lub Solbusa. Obydwie firmy są w trudnej sytuacji finansowej, więc właściciel Polskiego Busa nie musiałby wydawać na transakcję setek milionów złotych - jak w przypadku Solarisa czy Scanii.

Jeśli Souter zdecyduje się zainwestować w produkcję autobusów, będzie kolejnym zagranicznym podmiotem obecnym na polskim rynku. Obecnie największym producentem jest niemiecki MAN, z którego fabryki w ubiegłym roku wyjechały 1343 autobusy (o ponad 14 proc. mniej niż w 2011 r.). W Polsce produkują też Volvo (699 sztuk w 2012 roku) i Scania (odpowiednio 341 pojazdów).

Wśród największych graczy nieźle radzi sobie polski Solaris - co prawda z jego fabryk wyjechało w ubiegłym roku 939 autobusów tj. o 17,6 proc. mniej niż rok wcześniej, ale firma zdobywa cały czas nowe kontrakty nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Polski Bus inwestuje i zatrudnia

Do tej pory sir Brian Souter włożył w spółkę PolskiBus.com 20 mln zł. Nie myśli on jednak o zmniejszeniu inwestycji. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że planuje podwojenie wartości inwestycji w naszym kraju. Firma w półtora roku chce wydać na nie 30 mln euro - zwiększona zostanie liczba pracowników i flota pojazdów. Liczba autokarów zwiększyć ma się z 68 do 200, a liczba pracowników z obecnych 350 do tysiąca.Czytaj więcej: o planach rozwoju PolskiegoBusa.

Więcej o: