Potężny lifting hipermarketów. Remonty, przebudowy i inwestycje za setki milionów zł

Na 381 działających w Polsce centrów handlowych 100 wymaga szybkiej modernizacji - wynika z ubiegłorocznych wyliczeń firmy analitycznej CB Richard Ellis. Te informacje wzięli sobie do serca przedstawiciele największych graczy - przebudowują i remontują swoje placówki m.in. E.Leclerc, Auchan czy Tesco
Remontu i modernizacji wymagają przede wszystkim te markety, które wybudowane zostały przed 2000 rokiem. W związku ze starzejącymi się sklepami na początku tego roku francuska sieć E.Leclerc zapowiedziała wielkie zmiany w swoich placówkach. Starsze sklepy mają systematycznie przejść gruntowny remont. - Do końca 2013 roku zostanie zmieniony wystrój wewnętrzny i zewnętrzny sklepów. Przewidujemy także remodelling w wybranych hipermarketach sieci - mówił na początku roku Krzysztof Gajewski z wydziału komunikacji E.Leclerc Polska. W listopadzie ubiegłego roku E.Leclerc wprowadził też nowe logo.

Plany modernizacyjne pochłonęły większość środków sieci na inwestycje, dlatego w ubiegłym roku Francuzi nie otworzyli żadnego nowego sklepu. W 2013 roku E.Leclerc planuje za to otworzenie dwóch nowych placówek - w Kaliszu i Szczecinie.

E.Leclerc to najdłużej nieprzerwanie działająca w Polsce sieć hipermarketów - pierwszy sklep tej sieci otwarto w 1995 roku na warszawskim Ursynowie. Obecnie w ramach sieci działa 40 marketów w 36 miastach.

Radni blokują inwestycję

Auchan, które czeka na decyzję UOKiK w sprawie przejęcia polskiego Reala, planuje także modernizację swoich obiektów. - Planujemy rozbudowę galerii handlowej w centrum handlowym Auchan w Gdańsku oraz przy Modlińskiej w Warszawie - mówi Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji w Auchan Polska. Firma prowadzi także dwie inwestycje - wielkie centrum handlowe z hipermarketem w Bronowicach pod Krakowem, które ma zostać otwarte jeszcze w tym roku, oraz w Lublinie (otwarcie jest planowane na 2014 rok).

Francuzi chcieliby też rozbudować centrum handlowe w podwarszawskim Piasecznie, mają jednak problemy. W listopadzie 2011 roku Auchan dostało pozwolenie na pierwszy etap rozbudowy centrum handlowego. Plany zakładały powstanie galerii o powierzchni 55 tys. m kw., a inwestycja miała być gotowa w 2013 roku. Plany ukazywały powstanie m.in. 220 butików, kompleksu rozrywkowego z wielosalowym kinem, nowego sklepu i serwisu Norauto, stacji paliw czy myjni.

Do rozbudowy centrum Auchan potrzebowało dodatkowych działek. Dwie z trzech udało się spółce pozyskać. W przypadku trzeciej pojawiły się problemy. Na początku czerwca tego roku radni gminy Piaseczno zdjęli z porządku obrad uchwałę w sprawie sprzedaży ostatniej działki pod rozbudowę centrum. Przyczyną są protesty mieszkańców, którzy nie chcą rozbudowy Auchan. Mimo protestów Francuzi nie wstrzymają inwestycji. - Rozbudowa będzie realizowana w jednym albo w dwóch etapach, niezależnie od nabycia działek. Potrwa około 15 miesięcy i zakończy się w 2015 roku - mówi Patejko.

50 hipermarketów do remontu

Niedawno Tesco zapowiedziało, że w ciągu najbliższych 6-7 lat chce wyremontować 50 swoich starszych hipermarketów. Niedawno firma zmodernizowała sklep przy Górczewskiej w Warszawie - według najnowszego wzoru Tesco Extra. Prace przy nim kosztowały 30 mln zł. - Duże sklepy będą nadal istniały, są w stanie sobie dobrze radzić na rynku, szczególnie te w dobrych lokalizacjach. Hipermarkety będą się jednak zmieniać i ewoluować, dostosowując do wymagań konsumentów. Skończyła się w Polsce wojna na liczbę sklepów, teraz liczy się jakość. Z naszym zapleczem dystrybucyjnym, włączając sprzedaż przez internet, możemy dotrzeć do 80-90 proc. klientów w Polsce - mówi Ryszard Tomaszewski, prezes Tesco Polska, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl .

W ramach modernizacji najbardziej zmieni się wnętrze i wystrój sklepów, w których klienci będą mieli m.in. dostęp do bezprzewodowego internetu.

Więcej o: