Świetny debiut kabanosów Tarczyński. Akcje w górę o 13 proc.

Znany producent wędlin z wyższej półki sprzedał akcje za 45 mln zł. W pierwszy dzień notowań akcje drożeją nawet o 13,5 proc.
Smakowite zyski mogą liczyć inwestorzy, którzy kupili akcje znanego producenta wędlin Tarczyński. Do inwestorów indywidualnych trafiło 500 tys. akcji sprzedawanych w ofercie publicznej po 9 zł. Ten kto kupił akcje i sprzedał je dziś, zarobił aż 12 proc. W sumie do obrotu trafiło 5 mln akcji, a wpływy z emisji sięgające 45 mln zł mają posłużyć spółce na rozbudowę zakładu produkcyjnego.

Tarczyński to firma rodzinna, założona w 1990 r. Do czasu debiutu jedynymi akcjonariuszami spółki są jej założyciele Elżbieta i Jacek Tarczyńscy. Spółka zarobiła w ubiegłym roku na czystko 10,8 mln zł i miała 387 mln zł przychodów.

Wkrótce na GPW trafi inna średniej wielkości firma - Global Cosmed. To spółka z branży chemii gospodarczej, która produkuje m.in. płyny do kąpieli, szampony, czy żele pod prysznic dla sieci sklepów Biedronka, Lidl, Tesco, Aldi, czy Kaufland. Firma jest też producentem udrażniacza do rur Kret.

Pieniądze są jej również potrzebne na zwiększenie mocy produkcyjnych. W sumie Global Cosmed sprzedał akcje nowej emisji za 11,4 mln zł po 1,82 zł za sztukę. To niewiele, bo wcześniej spółka planowała pozyskać poprzez giełdę blisko 20 mln zł. To już kolejna próba sprzedaży akcji. Na jesieni ubiegłego roku spółce nie udało się znaleźć chętnych do zakupu akcji.