BMW i Mercedes będą sprzedawać używane auta, bo coraz mniej osób stać na nowe

Coraz mniej Niemców kupuje nowe samochody. Przy trudnej sytuacji na rynku, BMW, Mercedes i Volkswagen próbują zwiększyć sprzedaż za pośrednictwem używanych modeli
Sprzedaż nowych samochodów w Niemczech w 2012 roku była zbliżona do poziomu z 2008 roku. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł kolejne spadki - sprzedaż była o 10 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2012. Zupełnie inna sytuacja prezentuje się na rynku aut używanych. Tu liczba pożyczek i leasingów tylko w ubiegłym roku wzrosła o 10 proc. W 2012 roku aż 6,9 mln samochodów zmieniło swoich właścicieli - najwięcej od dekady - podaje Bloomberg.

Koncerny samochodowe, obserwując rosnący popyt na używane samochody, oferują klientom specjalne usługi umożliwiające tanie i szybkie kupienie samochodu. W salonach klienci mogą liczyć m.in. na oferty leasingowe czy szybkie pożyczki. Te sposoby mają sprawić, że klienci zdecydują się kupić samochody, na które normalnie nie byłoby ich stać.

- Decyzję o finansowaniu podejmujemy w 15 minut. Do tego klient może liczyć na bardzo atrakcyjne warunki umowy - mówi Franz Reiner, szef działu finansowego w Daimlerze. Duży wzrost popytu na używane auta obserwuje także BMW. Sprzedaż u autoryzowanych dilerów samochodowych wzrosła o 13 proc. w ciągu pięciu lat, do niemal 260 tys. modeli w ubiegłym roku - wszystkie dane dotyczą samochodów używanych. Aby sprostać wymaganiom klientów, Volkswagen uruchomił w kwietniu "giełdę leasingową" - stronę internetową z używanymi samochodami. Dla przykładu, srebrny Golf hatchback z przebiegiem poniżej 3 tys. km był dostępny za 152 euro miesięcznie (656 zł - według kursu NBP z 20 czerwca) w leasingu na trzy lata bez wpłaty własnej. Bloomberg podaje, że w przypadku nowego modelu byłoby to 233 euro miesięcznie (1005 zł).

Używany na nowy

BMW, oferując samochody używane, sprawdza je pod kątem specjalnej listy składającej się z 72 punktów. Klient otrzymuje dzięki temu certyfikat z całą historią samochodu oraz gwarancją, że auto nie ulegnie awarii w ciągu 12 miesięcy. Jeżeli jednak pojawi się poważna usterka, klient może wymienić go na inny model.

Jakie używane BMW można znaleźć u niemieckich dilerów z oznaczeniem "Premium Selection"? To np. BMW serii 3 ze 116-konnym silnikiem Diesla z 2011, który kosztuje 21 950 euro. To 790 euro mniej niż nowy Ford Mondeo ze 115-konnym silnikiem Diesla i 29 proc. mniej niż nowe BMW serii 3 z takim samym wyposażeniem.

Z badań firmy Deloitte wynika, że w Niemczech ponad połowa 20- i 30-latków jest bardziej skłonnych kupić luksusowy samochód używany niż nowy, ale z dolnej półki cenowej.

Przedłużona gwarancja

Mercedes zdecydował się stworzyć we Frankfurcie showroom, w którym prezentowane są wybrane używane samochody. W dwupiętrowym przeszklonym budynku znajduje się 100 modeli - wszystkie z dwuletnią gwarancją. Mercedes zamierza mocno powiększyć sprzedaż używanych samochodów. Pomóc w tym ma m.in. możliwość wydłużenia gwarancji - co zazwyczaj oferowane jest w przypadku nowych modeli.

Sprzedaż używanych modeli ma także utorować drogę klientom, którzy obecnie nie mogą sobie pozwolić na nowy samochód, ale w przyszłości mogą stać się klientami samochodów prosto z fabryki.

Więcej o: