Ceny hoteli w UE spadają, a w Sopocie rosną. Jest droższy niż Rzym

Unijna średnia cena doby hotelowej w standardowym pokoju dwuosobowym w lipcu wynosi 485 zł. To 10-proc. spadek w porównaniu z zeszłym miesiącem. Tymczasem wbrew unijnym trendom drożeją ceny hoteli na przykład w polskim Sopocie. Nocleg tam jest już droższy od noclegu w atrakcyjnym turystycznie Rzymie.
Internetowa porównywarka cen hoteli trivago.pl sporządziła raport cen hoteli w krajach UE. Zauważalny jest trend spadkowy w stosunku do czerwca (o 10 proc.). Średnio za hotel w europejskich miastach trzeba zapłacić 485 zł. Choć właśnie pełną parą ruszył sezon turystyczny, hotelarze w większości stawiają na bardziej atrakcyjne dla klienta ceny.

Gdzie najtaniej?

Największe cięcia cen dotknęły Lizbonę - tam za nocleg w pokoju dwuosobowym typu standard zapłacimy średnio 407 zł (27 proc. mniej niż w zeszłym miesiącu). Duże spadki odnotowano także w Stambule (472 zł) i Madrycie (325 zł). Sporo potaniał Sztokholm (637 zł - 19 proc. mniej niż w czerwcu).

Najtańszą stolicą unijną jest Warszawa. Za nocleg w tym mieście zapłacimy średnio 290 zł. Atrakcyjne ceny znajdziemy także w Budapeszcie (338 zł) i Atenach (351 zł). Najwięcej kosztuje hotel w Genewie (ok. 970 zł), Londynie (936 zł) i Wenecji (910 zł).

Unia a sprawa Polska

Generalnie - według trivago.pl - ceny w polskich hotelach podążają za spadkowym trendem. Potaniały Warszawa, Łódź i Poznań (234 zł), Kraków. Szturmowany co roku przez rzesze turystów Gdańsk nieznacznie podrożał (325 zł - 3-proc. wzrost). Za nocleg w Zakopanem przyjdzie nam zapłacić ok. 282 zł.

Największy skok cenowy w górę zanotował Sopot (16 proc.). Za nocleg trzeba średnio zapłacić 580 zł. Tyle samo zapłacimy w Barcelonie. Dla porównania, średnia cena noclegu w Rzymie to 541 zł.

Niskie ceny w Grecji to dobry znak dla polskich turystów. Jak pisaliśmy w Wyborcza.biz, internauci w kontekście wakacjinajczęściej wymieniają Grecję i Słowację . Jednak najbardziej lubiana jest Bułgaria. Wynika to w dużej mierze z prywatyzacji sektora turystycznego w tym kraju na przełomie wieków, co zaowocowało znaczną poprawą świadczonych tam usług.

Czy Twoim zdaniem ceny noclegów w Sopocie są:
Więcej o: