Będą tańsze karnety na siłownię? Eksperci chcą obniżenia podatku VAT

Wizyta w klubie fitness powinna być obciążona 8-proc. stawką VAT - twierdzą eksperci. Skarbówka na razie każe doliczać 23-proc. podatek - podaje ?Rzeczpospolita?.
W załączniku do ustawy o VAT znajduje się lista usług objętych preferencyjną stawką. Znajdują się na niej m.in. usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu. Przedstawiciele izb skarbowych w Polsce uważają jednak, że skoro wstęp do siłowni upoważnia do skorzystania ze znajdujących się w niej urządzeń, to opłaty pobierane z tego tytułu nie będą uznawane za wstęp. Klient klubu płaci za możliwość ćwiczenia na specjalistycznym sprzęcie. Dlatego stawka VAT to 23 proc. niezależnie od tego, czy klient korzysta z porad instruktora, czy radzi sobie sam.

Doradcy podatkowi cytowani przez "Rz" uważają jednak, że przepisy dają prawo do stosowania niższej stawki. Fiskus powołuje się jednak na definicje słownikowe i wnioskuje, że o opłacie za wstęp można mówić, gdy klient nabywa prawo uczestnictwa, np. w imprezie, jedynie przez oglądanie, to jest - uczestnictwo bierne. Fiskus uważa, że opłaty za bilety lub karnety nie mogą być uznane za opłatę za wstęp, lecz za możliwość czynnego korzystania z dostępnych urządzeń.

Polski rynek wart miliardy

W całej Polsce według szacunków jest od 2 do 4 tys. siłowni i klubów fitness. Rynek jest jednak bardzo rozdrobniony. - Polskiemu rynkowi daleko do nasycenia usługami fitness, jakie możemy zaobserwować w USA, Wielkiej Brytanii czy Holandii. Około 14 proc. Amerykanów ma wykupione karnety w klubach fitness. W Anglii czy Holandii jest to około 11 proc. W Polsce, kiedy zaczynaliśmy działalność w 2008, było to ok. 0,5 proc. Obecnie możemy mówić, że 1,5 proc. Polaków regularnie chodzi do klubów fitness - mówiła w czerwcu Joanna Gajewska, dyrektor ds. ekspansji w Europie sieci Pure Health and Fitness. Słowa przedstawicieli branży potwierdzane są przez badania, które wskazują, że w ciągu kilku lat wartość rynku fitness w Polsce może osiągnąć 3 mld zł.

Chodzisz na siłownię albo na fitness?
Więcej o: