RTV Euro AGD: nawilżacz cieknie? Nie musi być hermetyczny

"Urządzenie nie jest hermetyczne - ale z drugiej strony, kto mówi, że musi być? Czy to jest okręt podwodny? Wystarczy postawić je w pudełku, szczelnie owinięte, na półce, i broń Boże, nie narażać na kontakt z wodą, a będzie służyć przez pokolenia!".
Pan Bartosz kupił nawilżacz, bo jego dziecko ma problemy astmatyczne. Urządzenie ze średniej półki cenowej (ot, tak prawie 300 zł). Sądził oczywiście naiwnie, że będzie w domu trochę służyć.

- Od razu spotkała mnie przykra niespodzianka - nawilżacz już po jednym dniu padł. Szybki kurs do sklepu i tu już miła niespodzianka - urządzenie zostało od ręki wymienione na inne. Tym razem czekały nas dwa miesiące eksploatacji, po czym znowu awaria (na szczęście skończył się sezon grzewczy, więc urządzenie nie jest tak ważne). Nawilżacz przestał produkować parę, a ponadto w panelu sterującym zebrała się woda, przez co niemożliwe było również sterowanie nim. I znowu kurs do sklepu - relacjonuje czytelnik.

Nie odkamieniał, to ma za swoje

Dopuścił się... niewłaściwej eksploatacji. Ciężkie to przestępstwo karane zazwyczaj spuszczeniem niesubordynowanego klienta ze schodów sklepu bez prawa do obrony.

Tu jednak miły gest ze strony sklepu, ale nie uprzedzajmy faktów. - Niewłaściwa eksploatacja polegała na tym, że nie odkamieniałem odpowiedniego przewodu. W instrukcji obsługi znalazłem informację, że należy to robić co dwa miesiące. I rzeczywiście, przez dwa miesiące używania nawilżacza tego nie zrobiłem, ale też nie zakładałem, że z matematyczną niemalże precyzją po równo dwóch miesiącach nastąpi awaria. No cóż, mój błąd. RTV Euro AGD w miłym geście zaoferowało, że usterkę tę jednorazowo usunie i urządzenie będzie na mnie czekać w serwisie. Plus dla firmy - mówi czytelnik.

Ale pan Bartosz zaczął się dopytywać, dlaczego w panelu sterowania zebrała się woda. Odpowiedź pani Lidii, specjalistki ds. obsługi klienta, wyrzuciła go z butów: "Według informacji serwisowej woda została usunięta, choć nie jest to usterka. Urządzenie nie jest hermetyczne".

I sprawa rozwiązana!

- Woda w panelu, przez którą panel nie działa, nie jest usterką... - dziwi się pan Bartosz. - Najwyraźniej jest to zjawisko naturalne, którego każda przytomna na umyśle osoba mogła się spodziewać w urządzeniu, którego funkcją jest produkowanie i rozpylanie pary wodnej...

I dodaje złośliwie, ale bardzo celnie: - Urządzenie nie jest hermetyczne, ale z drugiej strony, kto mówi, że musi być? Czy to jest okręt podwodny? Wystarczy postawić je w pudełku, szczelnie owinięte, na półce, i broń Boże, nie narażać na kontakt z wodą, a będzie służyć przez pokolenia!

Prawda jakie to proste? - Tak oto, po wielu dniach bojów z RTV Euro AGD, wreszcie doszedłem, wraz z panią z obsługi klienta, do jakiejś konkluzji. Nawet jeśli urządzenie z jakiegoś powodu nie działa, nie oznacza to jednak, że możemy mówić o jego usterce. Po prostu dostała się do niego woda, i tyle. Myśląc w ten sposób, można dojść do wniosku, że przebita opona w samochodzie też nie jest usterką, po prostu dostało się do niej powietrze. Bank, z którego złodzieje wynieśli pieniądze, nie został okradziony, po prostu do skarbca dostali się przestępcy; zdarza się. Firmy ubezpieczeniowe na pewno z wielką chęcią przyjęłyby interpretację, zgodnie z którą topielec wcale się nie utopił - po prostu dostała się do niego woda... - wylicza pan Bartosz.

Odebrał nawilżacz ze sklepu - po informacji od firmy, iż wszelkie usterki urządzenia zostały usunięte. Po uruchomieniu okazało się, że... nie wytwarza pary wodnej.

Ale jest szczęśliwe zakończenie

Po publikacji jego historii na blogu "Towar niezgodny z umową " do czytelnika odezwała się sieć RTV Euro AGD, proponując zwrot pieniędzy, jeśli faktycznie nawilżacz nie działa.

- Pofatygowałem się do sklepu tej sieci, pracownik sprawdził - i nawilżacz rzeczywiście nie działał, dostałem więc zwrot pieniędzy - opowiada pan Bartosz. I dodaje: - Sezon grzewczy za pasem, czeka mnie więc kupno kolejnego nawilżacza. Mam nadzieję, że tym razem posłuży trochę dłużej, chociaż oczywiście nie łudzę się, że będzie to dłużej niż 1-2 sezony...

Wpis pochodzi z blogu: Towar niezgodny z umową