Carrefour: Nie będziemy już budować centrów handlowych w Polsce

Przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch lat Carrefour Polska nie będzie już otwierać nowych centrów handlowych - powiedział w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Ronan Martin, wiceprezes Carrefour Polska. Zamiast tego grupa będzie inwestowała w lokalizacjach, które już posiada i rozwijała sklepy franczyzowe
- Posiadając tak szerokie portfolio centrów handlowych, zlokalizowanych na terenie całej Polski, Carrefour nie widzi, w perspektywie najbliższych dwóch lat, potrzeby otwierania kolejnych obiektów. Wiąże się to zarówno z kondycją współczesnego rynku handlowego, jak również z oczekiwaniami najemców, którzy wolą obecnie podpisywać umowy w istniejących, sprawdzonych już lokalizacjach niż w całkowicie nowych projektach - powiedział Martin.

Jak dodał, na tę decyzję mocno wpłynęła niepewność rynkowa i trudna sytuacja w segmencie hipermarketów. - Nie wiemy, czy w ciągu najbliższych pięciu lat dana galeria okaże się sukcesem czy nie. Budowa nowego centrum handlowego wiąże się z uruchomieniem w nim hipermarketu. A ze względu na saturację rynku zapotrzebowanie na tego typu obiekty nie jest tak duże jak w poprzednich latach - dodał Martin.

Francuzi idą w remonty...

Francuska sieć jest obecna w Polsce od 1997 roku, gdy otworzyła swój pierwszy hipermarket w Łodzi. Obecnie z logo Carrefour w Polsce działa w sumie prawie 600 sklepów, przy czym większość z nich to małe sklepy franczyzowe typu convience i Carrefour Express. Carrefour jest też właścicielem ponad 20 galerii handlowych w całym kraju. I właśnie na remoncie tych placówek - często przestarzałych, działających na polskim rynku od kilkunastu lat - chcą się skupić Francuzi. Do tej pory Carrefour przeprowadził już kompleksowe remonty swoich hipermarketów m.in. w Krakowie, Szczecinie, Bielsku-Białej, Białymstoku, Chorzowie i Warszawie (remodelling przeszły m.in. sklepy w Galerii Mokotów, Reducie i Arkadii)

...i franczyzę

Obecnie Carrefour koncentruje się na otwieraniu małych sklepów działających na podstawie franczyzy. Zapowiadają, że do końca roku w całej Polsce będzie działało ponad 400 takich sklepów pod marką Carrefour Express. To możliwe, bo nowe sklepy tej sieci otwierane są w tempie kilkunastu placówek na miesiąc. Tylko w październiku powstało 14 sklepów Carrefour w tym formacie, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, ale też mniejszych miejscowościach, jak: Tworków, Siemoń i Kłoczew.

Więcej o: