Polacy wyjątkowo oszczędni na święta. Zakupy robimy na ostatnią chwilę

Na prezenty wydamy w tym roku między 100 a 350 zł - wynika z analizy serwisu Ceneo.pl. Prezenty będziemy kupować na ostatnią chwilę - na tydzień-dwa przed świętami. Coraz częściej świąteczne zakupy robimy też w internecie
Z badania przeprowadzonego przez Ceneo.pl, w którym wzięło udział 2,6 tys. internautów, wynika, że 30 proc. Polaków chce na prezenty w tym roku przeznaczyć 101-350 zł. 21 proc. ankietowanych zarezerwowało na świąteczne podarki kwotę do 550 zł, a 11 proc. - do 750 zł. Coraz mniej Polaków w święta szasta pieniędzmi - powyżej 1000 zł na prezenty chce przeznaczyć tylko 8,9 proc. Polaków (rok temu było ich 11,7 proc.).

Co kupujemy?

Przede wszystkim perfumy i kosmetyki, ubrania, zabawki i książki, w mniejszym stopniu biżuterię, zegarki, sprzęt RTV-AGD, płyty z muzyką, gry komputerowe.Jeszcze w ubiegłym roku najwięcej ankietowanych deklarowało, że po prezenty świąteczne uda się do supermarketu lub hipermarketu (ok. 34 proc.). Tymczasem w tym roku takich osób jest już tylko 23 proc. Podobnie jest w przypadku tych, którzy zwykli to robić w tradycyjnych sklepach - ich liczba spadła z 31 proc. do niecałych 22 proc. Gdzie się podziali ci kupujący? Z badania wynika, że znacząco zwiększyła się grupa szukających i zamawiających podarunki dla najbliższych w internecie (z 31,5 proc. do ponad 37 proc.).

Kiedy kupujemy?

Prawie połowa ankietowanych (47,6 proc. osób) ma zamiar kupić prezenty na tydzień, dwa tygodnie przed świętami. Jednak systematycznie rośnie grupa osób, które o prezentach dla najbliższych myślą z wyprzedzeniem i chcąc uniknąć kolejek oraz oszczędzić sobie nerwów, kupują je jeszcze w listopadzie (obecnie to 29 proc.). Co 10 osoba deklaruje, że prezentów szuka dosłownie w ostatniej chwili, a 8,64 proc. - nie kupuje prezentów w ogóle.

Prawie połowa obdarowuje 3-5 osób, 19 proc.: 6-10 osób, 16 proc.: 1-2 osoby.

Polak oszczędny na święta

To będą najbardziej oszczędne święta dla polskich rodzin - z analizy Deloitte wynika, że polska rodzina wyda w tym roku na święta przeciętnie 1126 zł. To najmniej w Europie - pod względem wydatków wyprzedzają nas Duńczycy (634 euro), Hiszpanie (567 euro), ale także Grecy (451 euro), Czesi (430 euro) i Ukraińcy (374 euro). Nasze wydatki świąteczne spadają z roku na rok - w 2012 roku deklarowaliśmy, że na święta przeznaczymy jedynie 1280 zł. W rzeczywistości i tak wydaliśmy mniej, bo tylko 1067 zł na rodzinę.

Czytaj więcej: Polak oszczędny na święta. Wyda najmniej w Europie

Jakie wydatki świąteczne planujesz w tym roku?