Bosch, Siemens: potencjalne ryzyko pożaru zmywarki

W związku z ryzykiem pożaru zmywarek wyprodukowanych w latach 1999 - 2005 niemiecki producent ogłasza w Polsce bezpłatną akcję naprawczą. Klienci, którzy nie chcą naprawiać sprzętu, dostaną 20 proc. rabatu na zakup nowej zmywarki
Problem jest w panelu sterowania. Jak pisze producent, "w przypadku zaobserwowania dymu lub iskier w pobliżu przycisków zmywarki urządzenie należy natychmiast wyłączyć. A jeśli z jakiegoś powodu wyłączenie urządzenia nie jest możliwe, należy ręcznie odłączyć dopływ energii w skrzynce bezpieczników mieszkania".

Dowiedz się, jak należy postępować w przypadku awarii zmywarki: FAQ producenta

Oddział niemieckiej firmy w Polsce, czyli spółka BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, przestrzega, że dla zapewnienia bezpieczeństwa zaleca się, aby modeli zmywarek przeznaczonych do naprawy nie włączać na noc, gdy idziemy spać, ani nie zostawiać pracującego urządzenia w domu bez nadzoru osoby dorosłej.

Jak podaje firma problem może dotyczyć 5 mln zmywarek, które trafiły na różne rynki całego świata. W Polsce sprzedano 60 tys. urządzeń.

Informacje w mediach

Ogłoszenia na temat "potencjalnego zagrożenia pożarem" pojawiły się w prasie kilka dni temu. Problem dotyczy zmywarek Bosch, Siemens wyprodukowanych w latach 1999 - 2005.

Aby sprawdzić, czy w naszym urządzeniu może wystąpić awaria, należy sprawdzić numer modelu, numer partii produkcyjnej i numer seryjny - informacje te znajdują się na wewnętrznej stronie drzwi zmywarki.Numery należy wpisać na stronie sprawdzamzmywarke.pl albo podać konsultantowi, który czeka pod numerem telefonu 800 1908 1908.

Gdy nasza zmywarka zostanie zakwalifikowana do naprawy, musimy poczekać na przyjazd serwisanta. Naprawa jest bezpłatna i odbywa się w mieszkaniu klienta - nie musimy nigdzie wysyłać zmywarki. Producent odradza, by do naprawy zabierali się technicy amatorzy.

Opcje do wyboru

Dla klientów, którzy z jakichś powodów nie będą już chcieli korzystać ze zmywarki nawet po naprawie, producent przygotował ofertę specjalną - 20 proc. rabatu na zakup nowego sprzętu.

- Potrzebna nam będzie kopia faktury oraz potwierdzenie, że stara zmywarka została przekazana do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego - czytamy na stronie.

Oferta jest bezterminowa i dotyczy także sprzętu, który chcemy kupić na promocji. Natomiast wykluczona jest opcja naprawy zmywarki i dostanie rabatu na nowy sprzęt.

Usterki na co dzień

Tak duże - i to podane do publicznej wiadomości - akcje serwisowe są w Polsce rzadkością. I wcale nie dlatego, że towary w naszym kraju są wyjątkowo trwałe. Co kilkanaście dni na stronach UOKiK publikowane są powiadomienia przedsiębiorców o produktach niebezpiecznych. Najczęściej dotyczą wadliwych części w samochodach, jednak przeważnie dotyczą niewielkiej liczby egzemplarzy.

Takie akcje serwisowe wśród producentów elektroniki przeprowadza np. Apple. W "niezwykle rzadkich przypadkach" istnieje ryzyko przegrzewania się baterii i zagrożenie bezpieczeństwa w przypadku baterii iPodów nano (1 generacji) sprzedawanych od września 2005 do grudnia 2006.

W październiku Apple ogłosił wymianę pamięci flash w komputerach MacBookAir sprzedanych od czerwca 2012 r. do czerwca 2013 r.