Najlepiej zarabiający autorzy książek na świecie

Przez ostatnich kilka lat w zestawieniach najlepiej zarabiających autorów bezapelacyjnie prym wiodła twórczyni "Harry'ego Pottera" J.K. Rowling. W tym roku wypadła jednak poza pierwszą dziesiątkę. Powód? Nie przekształciła swoich książek na elektroniczne e-booki.

iPady i e-booki przynoszą zyski

Rynek książki radzi sobie coraz gorzej nie tylko w Polsce. To, że coraz mniej osób kupuje książki, nikogo już nie dziwi, zwłaszcza że ostatnio - na fali rosnącej popularności iPadów i e-booków - coraz więcej czytelników przerzuca się na książki elektroniczne. W 2010 r. sprzedaż książek na świecie spadła o ponad 23 proc. Dlatego autorzy i wydawcy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników i dostarczać im bieżące nowinki techniczne. Ci, którzy tego nie zrobili, sporo stracili. Tak było chociażby z J.K. Rowling. Autorka słynnych książek o Harrym Potterze przez ostatnie lata należała do najlepiej zarabiających twórców na świecie. W tym roku wypadła jednak z pierwszej dziesiątki. Inni autorzy byli w stanie utrzymać się na szczycie przez przekształcenie ich książek na e-książki, ale Rowling nie zdecydowała się na taki krok i dlatego w zeszłym roku zarobiła znacznie mniej niż w latach poprzednich. Listę najlepiej zarabiających autorów na świecie w 2010 r. przygotował Forbes.

James Patterson

Książki Pattersona, autora doskonale skonstruowanych powieści sensacyjnych, pojawiają się na światowych listach bestsellerów najczęściej. Najsłynniejsza z nich to ''W sieci pająka'', która została też zekranizowana, a główną rolę zagrał Morgan Freeman. W poprzednim roku Patterson zarobił najwięcej, aż 84 mln dol.

Danielle Steel Danielle Steel East News/ Splash News

Danielle Steel

Romanse dla kobiet zawsze sprzedają się dobrze. Autorka tych najsłynniejszych w całym gatunku zarobiła w zeszłym roku 35 mln dol. W tym roku do księgarń trafiło jej najnowsze dzieło ''44 Charles Street''.

Stephen King

Jego książki rozchodzą się w nakładach przekraczających 350 mln egzemplarzy, jest jednym z najpoczytniejszych pisarzy na świecie. Autor klasyki gatunku, m.in. ''Lśnienia'', ''Miasteczka Salem'', ''Podpalaczki''. W roku 2010 zarobił 28 mln dol.

Evanovich, Meyer, Riordan

Mało znana polskim czytelnikom pisarka powieści kryminalno-sensacyjnych zarobiła 22 mln dol. O milion mniej - Stephenie Meyer, autorka słynnych powieści ''Intruz'' i cyklu ''Zmierzch'', w których zakochały się nastolatki na całym świecie i które doczekały się ekranizacji. Tyle samo, 21 mln dol., zarobił Rick Riordan - znany również polskim czytelnikom autor ''Złodziei pioruna''.

Grisham, Koontz, Kinney

Poniżej 20 mln zarobili: Dean Koontz (autor horrorów i thrillerów, m.in. cyklu ''Odd Thomas'' czy ''Frankenstein Deana Koontza'') - 19 mln dol., John Grisham (thrillery i powieści kryminalne, m.in. ''Czas zabijania'' czy ''Zaklinacz deszczu'') - 18 mln. dol., Jeff Kinney (książki dla nastolatków, m.in. ''Dziennik cwaniaczka'') - 17 mln dol. i Nicholas Sparks (jego książki często stają się kanwą filmów, najsłynniejszy to ''List w butelce'' z Kevinem Costnerem i Robin Wright) - 16 mln dol.