Gwiazdy ubezpieczają się na miliony: ręka, noga i płomienny uśmiech

Dłonie, nogi, uśmiech, a nawet podniebienie - to dla nich podstawowe, a niekiedy nawet i jedyne narzędzie pracy. Dlatego gwiazdy chętnie ubezpieczają swoje ciała lub nawet poszczególne kończyny na miliony dolarów. Ile wynoszą najdroższe polisy ubezpieczeniowe gwiazd?
Heidi Klum - pokaz Victoria's Secret Heidi Klum - pokaz Victoria's Secret Heidi Klum fot. EAST NEWS

Zaczęło się sto lat temu

Zazwyczaj ubezpieczamy swoje życie, dom, samochód, najcenniejsze rzeczy. Nie dla wszystkich jednak najcenniejsze są domy. Gwiazdy estrady, sportowcy i modelki ubezpieczają to, co stanowi ich narzędzie pracy. Dzisiaj to normalne, że gwiazdy chętnie ubezpieczają swoje najcenniejsze ''atrybuty''. Dla jednych są to nogi, dla innych to ręce czy palce, a dla innych zęby i uśmiech, czy nawet podniebienie. Polisy gwiazd światowego show biznesu opiewają na niebagatelne sumy - ubezpieczenia sięgają od kilkuset do kilku miliardów dolarów. Pierwszego nietypowego ubezpieczenia dokonano w latach 20., kiedy aktor kina niemego Ben Turpin ubezpieczył swój wzrok na 20 tys. dol.

Lloyd's of London, jedna z najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych, słynąca z nietypowych polis ubezpieczeniowych, z której usług chętnie korzystają gwiazdy, na swojej stronie internetowej publikuje ciekawe informacje o ubezpieczeniach gwiazd.

David Beckham na meczu Los Angeles Lakers David Beckham na meczu Los Angeles Lakers Fot. Kevork Djansezian AP

Sportowcy

Najbardziej znani atleci mają w kontraktach zapisy chroniące ich przed nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi. I tak najdroższe polisy mają piłkarze. David Beckham ubezpieczył w Lloyd's of London swoje nogi na kwotę 70 mln dol. Ale są też bardziej wartościowe kończyny dolne - nogi jego kolegi po fachu Cristiano Ronaldo z Realu Madryt wyceniono aż na 144 mln dol. Ale ubezpieczają się nie tylko piłkarze. Znany golfista Tiger Woods ma ubezpieczone dłonie, nadgarstki, łokcie i barki na kwoty kilku milionów dolarów za każdą część ciała. Kierowca Formuły 1 Fernando Alonso z zespołu Ferrari ubezpieczył palce na 10 mln euro. A Michael Schumacher za każdy wyścig, w którym nie mógł wziąć udziału z powodów zdrowotnych, miał otrzymywać od ubezpieczyciela nawet 3 mln dol. Nie wiadomo dokładnie, na ile opiewa polisa Roberta Kubicy z Lotus Renault Team. Mówi się jednak, że po nieszczęśliwym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko wypłaci Polakowi pieniądze, które zarobiłby w Formule 1 (ok. 25 mln dol.), ale także pokryje koszty jego leczenia oraz rehabilitacji.

Ubezpieczają nawet wąsy

Zwykle sportowcy ubezpieczają ręce albo nogi. Niektórzy sportowcy za swój największy atut uznają inne atrybuty. Dla amerykańskiego gracza NFL z Pittsburgh Steelers Troya Polamalu najcenniejsze są włosy, które ubezpieczył na milion dolarów, a dla członka australijskiej drużyny narodowej krykieta Mervina Hughesa wąsy, które wycenił na 150 tys. dol.

Jennifer Lopez pokazuje wyrzeżbione mięsnie brzucha Jennifer Lopez pokazuje wyrzeżbione mięsnie brzucha Kolaz Lula.pl

Modelki, gwiazdy estrady i aktorki

Dla modelek i aktorek ciało to narzędzie pracy. Nic więc dziwnego, że zabezpieczają finansowo swoje pośladki, biusty czy nogi - jak Heidi Klum, która wyceniła swoje nogi na 2,2 mln dol. czy America Ferrera, która ubezpieczyła swój uśmiech na 10 mln dol. Także gwiazdy estrady ubezpieczają swoje ciała, i to znacznie częściej niż struny głosowe. Amerykańska piosenkarka country Dolly Parton ubezpieczyła biust na 600 tys. dol., Jennifer Lopez pośladki na sumę blisko 30 mln dol., a Mariah Carey nogi na miliard dolarów.

Keith Richards nie musi już ani dbać o zaspokajanie ego, ani poprawiać swojego wizerunku Keith Richards nie musi już ani dbać o zaspokajanie ego, ani poprawiać swojego wizerunku Fot. AP

Muzycy i piosenkarze

Zazwyczaj ubezpieczają struny głosowe, jak np. Céline Dion, Bob Dylan i Rod Stewart - każde z nich wyceniło swój głos na kilka milionów dolarów. Wokal Bruce?a Springsteena wart jest nieco więcej - 6 mln dol. Specjalne polisy mają także instrumentaliści. Gitarzysta legendarnych The Rolling Stones Keith Richards ubezpieczył swoje palce na ponad 1,5 mln.

Kucharze

Oni także wysoko cenią swoje umiejętności. Nieżyjący już sławny krytyk kulinarny Egon Ronay, autor wielu przewodników kulinarnych, ubezpieczył swoje podniebienie na 400 tys. dol. Z kolei ekspertka w zakresie win Angela Mount swoje kubki smakowe ubezpieczyła aż na 17 mln dol.