Gdzie żyje się najlepiej? Niespodzianki w czołówce rankingu

Nikt nie wątpi w bogactwo i siłę takich gospodarek, jak: amerykańska, chińska, japońska czy niemiecka. Jednak poniższa lista najbogatszych krajów świata pokazuje najwyższe współczynniki PKB na jednego mieszkańca. Dane uzyskane zostały dzięki zastosowaniu parytetu siły nabywczej (PPP) na podstawie obliczeń Banku Światowego. PKB wyliczony według parytetu siły nabywczej lepiej oddaje realną wartość dochodu obywateli.
Kanclerz Austrii Werner Faymann Kanclerz Austrii Werner Faymann Fot. HEINZ-PETER BADER REUTERS

Austria

Zastosowana teoria przy obliczeniach dostosowuje kurs wymiany walut pomiędzy państwami tak, aby był zgodny z siłą nabywczą danego państwa. Specjalny kurs wymiany pozwala najczęściej na porównanie kosztów życia między państwami i jest bardziej obrazowy niż porównywania prostego wskaźnika PKB.

Na dziesiątym miejscu uplasowała się Austria z PKB na jednego mieszkańca na poziomie 39 711 dolarów. Głównymi gałęziami przemysłu tego kraju są budownictwo, motoryzacja, turystyka, metalurgia i branża spożywcza. Oficjalną walutą kraju jest od 2002 roku euro. Liczba mieszkańców Austrii to zaledwie 8,4 mln.

Irlandia Irlandia Fot. Monika Dyba

Irlandia

Dziewiątym najbogatszym krajem według poziomu PKB na mieszkańca jest Irlandia z 39 999 dolarów. Kraj w ostatnim okresie odczuł przeniesienie punktu ciężkości z rolnictwa do nowoczesnej gospodarki. Główne gałęzie przemysłu Irlandii to stal, ołów, cynk, srebro, aluminium, żywność, wyroby włókiennicze, odzież, programy komputerowe i turystyka. Republika Irlandii liczy niespełna 4,6 mln mieszkańców.

Amsterdam pod śniegiem Amsterdam pod śniegiem gazeta.pl

Holandia

Holandia z 42 447 dolarami na jednego mieszkańca zajęła ósme miejsce. Kraj może w ostatnim czasie poszczycić się niskim poziomem bezrobocia oraz silną i otwartą gospodarką. Głównymi gałęziami przemysłu Holandii są rolnictwo, metalurgia, inżynieria, budownictwo czy rybołówstwo. Kraj liczy 16,68 mln obywateli.

Szwajcaria Szwajcaria Fot. Wojciech Dobrzański

Szwajcaria

Siódmym najbogatszym krajem świata według poziomu PKB na jednego mieszkańca jest Szwajcaria z 46 424 dolarami. Kraj ma jedną z najbardziej stabilnych gospodarek. Szwajcaria oferuje jedne z najbezpieczniejszych warunków dla inwestorów. Głównymi branżami, z których gospodarka otrzymuje największe zyski, są turystyka, chemikalia, zegarki, tekstylia i mechanika. Liczba obywateli Szwajcarii nie przekracza 8 mln.

Stany Zjednoczone

Z 47 084 dolarami na jednego mieszkańca Stany Zjednoczone uplasowały się na szóstym miejscu w rankingu najbogatszych krajów świata. Trzeba przy tym dodać, że Stany Zjednoczone są też najbogatszym krajem, jeżeli chodzi o PKB kraju. Głównymi gałęziami przemysłu największej gospodarki świata i jednego z najbardziej zanieczyszczonych krajów są ropa, motoryzacja, metalurgia, telekomunikacja, elektronika czy przetwórstwo.

Singapur Singapur Fot. Shutterstock

Singapur

Miasto-państwo w Azji Południowo-Wschodniej zajęło piąte miejsce z PKB na poziomie 56 797 dolarów na jednego mieszkańca. Kraj składa się z 63 małych wysepek i liczy nieco ponad 5 mln mieszkańców. Singapur ma silnie rozwiniętą gospodarkę, a głównymi gałęziami są elektronika, przemysł chemiczny, usługi finansowe, ropa naftowa, wyroby gumowe czy naprawa statków.

Lofoty, Norwegia. Lofoty to ok. 60 wysp - prawdziwy raj północy, tuż za kołem podbiegunowym. Malownicze wysepki otoczone są poszarpanymi szczytami gór. Największymi wyspami są Austvågøy, Vestvågoy, Moskenesøya i Flakstadøya. Mieszkańcy archipelagu żyją z rybołówstwa i z turystyki. Lofoty, Norwegia. Lofoty to ok. 60 wysp - prawdziwy raj północy, tuż za kołem podbiegunowym. Malownicze wysepki otoczone są poszarpanymi szczytami gór. Największymi wyspami są Austvågøy, Vestvågoy, Moskenesøya i Flakstadøya. Mieszkańcy archipelagu żyją z rybołówstwa i z turystyki. fot. Shutterstock

Norwegia

Jednym z najbogatszych krajów europejskich w rankingu okazała się Norwegia. Kraj, który wciąż pozostaje poza Unią Europejską, a jego obywatele nawet nie myślą o akcesji z PKB na poziomie 57 744 dolarów zajął czwarte miejsce. Norwegia liczy niespełna 5 mln obywateli, a jej silna gospodarka to przede wszystkim zasługa dobrze rozwiniętego przemysłu spożywczego, stoczniowego, górnictwa i rybołówstwa. Głównymi gałęziami przemysłu pozostaje ropa naftowa i gaz ziemny.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Trzecie miejsce w rankingu przypadło Zjednoczonym Emiratom Arabskim z PKB na poziomie 57 744 dolarów na jednego mieszkańca. ZEA składające się z siedmiu emiratów liczy 8,2 mln mieszkańców. Jest to kraj o bardzo zróżnicowanej gospodarce. Główne gałęzie gospodarki kraju to przemysł naftowy i petrochemiczny, rybołówstwo, aluminium, cement, nawozy i turystyka.

Miasto Luksemburg, pałac Wielkiego Księcia Miasto Luksemburg, pałac Wielkiego Księcia Fot. Marek Grygiel / Agencja Wyborcza.pl

Luksemburg

Drugi najbogatszy kraj na świecie i pierwszy w Europie może poszczycić się PKB na poziomie 89 562 dolarów na jednego mieszkańca. Wielkie Księstwo Luksemburgu liczy nieco ponad pół miliona mieszkańców. Kraj ma silnie rozwiniętą gospodarkę, a jej głównymi gałęziami są usługi sektora bankowego i finansowego.

Katar

Z PKB na poziomie 91 379 dolarów na jednego mieszkańca Katar zajął pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych krajów świata. Kraj z Bliskiego Wschodu, któremu przypadło organizowanie mistrzostw świata w piłkę nożną w 2022 roku, liczy 1,69 mln mieszkańców. Gospodarka kraju w głównej mierze oparta jest na ropie naftowej, która stanowi około 60 proc. PKB całego kraju.

Więcej o: