"Dz": Urlopy.pl za 400 tysięcy złotych

Handel domenami internetowymi nazywany rynkiem nieruchomości XXI wieku ma się w Polsce świetnie. W ubiegłym roku za sto najdrożej sprzedanych adresów internetowych zapłacono łącznie aż 1,5 mln złotych - pisze "Dziennik".

Gazeta zwraca uwagę, że w Polsce jest coraz więcej inwestujących w wirtualne nieruchomości. - Pierwsza niezła domena, którą udało mi się sprzedać, to Telewizory.com.pl, która poszła za blisko 5 tys. zł. Najwięcej jak na razie zarobiłem na domenie Numizmatyka.pl, którą sprzedałem dwa lata temu za 50 tys. zł. Dziś warta by była co najmniej dwa razy więcej - mówi Rafał Pietrzyk, 23- letni inwestor. - Mniej lub bardziej regularnie domeny skupuje lub sprzedaje kilka tysięcy osób - dodaje.

Według ekspertów to dopiero początek boomu na polskim rynku. W maju ubiegłego roku było milion domen z końcówką.pl. Dziś szacuje się, że na koniec 2009 r. będzie ich blisko 2 miliony. Najwięcej w ubiegłym roku, bo aż 400 tys. zł zapłacono za prosty adres Urlopy.pl.

Rynek wirtualnych adresów w działaniu jest podobny do rynku realnych nieruchomości. Domeny internetowe można nabyć na rynku pierwotnym, czyli firm hostingowych lub na rynku wtórnym, na serwisach aukcyjnych lub witrynach ogłoszeniowych.