"Rz": JP Morgan doradzi PKO BP przy nowej emisji akcji

To może być największa emisja akcji na polskim rynku finansowym. Analitycy szacują jej wartość na ponad 5 mld zł. A doradzał będzie przy niej znany amerykański bank - pisze "Rzeczpospolita".

PKO BP, który wyprzedził Pekao pod względem aktywów i jest największym bankiem w Polsce za kilka miesięcy ma się zdecydować na pozyskanie nowych pieniędzy. Ma to być emisja akcji z prawem poboru dla inwestorów prywatnych i dla Skarbu Państwa. W jego imieniu ma je objąć BGK, który wraz z nim ma mieć ponad 51 proc. akcji. Celem nowej emisji jest zwiększenie akcji kredytowej - pisze "Rzeczpospolita"

Jak dowiedziała się gazeta, przy tej transakcji doradzał będzie JP Morgan, jednak informacji tej informacji nie chcieli potwierdzić rzecznik PKO BP ani David Wells z londyńskiego biura JP Morgan. - To zadziwiająca decyzja. Chciałbym zobaczyć minę wicepremiera Pawlaka, gdy zostanie potwierdzona - mówi jeden z analityków bankowych, a "Rz" przypomina słowa wicepremiera, który mocno krytykował amerykański bank za zbyt słabe prognozy dla polskiej gospodarki.

"Rz" dodaje, że oprócz JP Morgan przy wyborze doradców rozważana była też kandydatura Goldman Sachs.