Energa Operator ma nowy GPZ

Energa Operator rozpoczęła eksploatację nowowybudowanego GPZ w Swarożynie, który ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszy rozwój gospodarczy Kociewia.

Stację transformatorowo-rozdzielcza w Sworzynie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Kociewia oraz umożliwia zwiększenie dostaw energii elektrycznej miejscowościom położonym w okolicy Autostrady A-1.

 

Budowę GPZ rozpoczęto 26 stycznia br. o zakończono po sześciu miesiącach, podczas gdy zwykle budowa podobnego obiektu zajmuje 9-12 miesięcy, jednak z uwagi na to, że klient oczekiwał szybkiego zwiększenia dostarczanej mocy oraz poprawy jakości zasilania spółka podjęła działania, by sprostać jego oczekiwaniom.

W GPZ Swarożyn zastosowano nowoczesne rozwiązania. Wykorzystane urządzenia wysokiego napięcia wykonane są w technologii PASS. Polega ona na zastosowaniu gazu SF6, który jest lepszym izolatorem niż powietrze oraz z uwagi na swoją elektroujemność lepiej gasi łuk elektryczny.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wybudowanie urządzeń o zwartej (kompaktowej) konstrukcji zawierających kilka aparatów w jednej obudowie - nowy GPZ zajmuje tylko 2500 mkw powierzchni, podczas gdy obiekty budowane jeszcze kilka lat temu wymagały przeznaczenia około 5000. mkw.

Rozdzielnica wykonana w technologii zastosowanej w GPZ Swarożyn jest bardziej odporna na oddziaływanie warunków atmosferycznych co między innymi redukuje do zera usterki związane ze zmianą wilgotności powietrza.

Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa obsługi, realną korzyścią z zastosowania nowej rozdzielnicy 110kV będzie zmniejszenie kosztów eksploatacji. Wysoka jakość wykonania wymagana przez zastosowaną technologię gwarantuje żywotność na poziomie 50 lat przy mniejszej liczbie przeglądów i oględzin niż w przypadku rozwiązań z izolacją powietrzną.

Energa Operator zamierza w najbliższym czasie wybudować nowe GPZ w Gdyńskiej dzielnicy Chwarzno oraz w Nowym Porcie w Gdańsku oraz rozbudować GPZ "Kowale" w miejscowość Kowale na terenie gminy Kolbudy.