Studenci Politechniki Warszawskiej wygrali konkurs "Ekologiczny Kampus"
Zwycięzcy przygotowali projekt układu CHP (elektrociepłownię) napędzanego gazowym silnikiem tłokowym, a następnie, w ramach konkursowego projektu, wykazali opłacalność środowiskową i finansową jego wykorzystania w porównaniu do zakupu ciepła i energii elektrycznej z miejskich elektrociepłowni.
W projekcie udowodniono, że tego typu elektrociepłownia może nie tylko obniżyć emisję szkodliwych gazów, ale także zaoferować korzyści finansowe.
Politechnika Warszawska jako nagrodę otrzyma finansowanie w kwocie do 25 tys. euro na wdrożenie projektu.
Drugie miejsce w konkursie zajął zespół z uczelni INSA Lyon z Francji, zaś trzecie miejsce przypadło ekipie Loughborough Dreams z brytyjskiego Uniwersytetu Loughborough. W tym roku do konkursu nadesłano 32 zgłoszenia.
"Konkurs GE Ecomagination Challenge był dla naszego zespołu niepowtarzalną okazją, żeby przeprowadzić własny projekt inżynieryjny - nie tylko w formie czystego ćwiczenia, ale z perspektywą wdrożenia. Naszym celem było też stworzenie koncepcji, która byłaby opłacalna finansowo" powiedział Adam Rajewski, jeden z liderów zwycięskiego zespołu z Politechniki Warszawskiej.
"Jesteśmy ponadto przekonani, że gdyby wydział szkolący specjalistów ds. energetyki dysponował własną elektrownią, byłoby to z korzyścią dla wykładowców i studentów. Mamy nadzieję zobaczyć wyniki naszej pracy w praktyce - o czym zapewne marzy każdy inżynier".
Ecomagination Challenge to konkurs ekologiczny skierowany do studentów studiów licencjackich i inżynieryjnych na europejskich uczelniach. Uczestnicy do 1 maja 2009 r. mogli nadsyłać własne projekty, nastawione na rozwój nowatorskich i przełomowych idei, mogących mieć pozytywny wpływ na kampusy ich uczelni.
"Z wielką radością przyjmujemy wysiłki GE Energy na rzecz wyzwolenia kreatywności w pracy młodych ludzi. Sektor energetyczny to baza rozwoju gospodarczego i jako taki, musi być liderem ekologicznego myślenia. Inicjatywa Ecomagination realizowana przez GE Energy to sposób na zmianę podejścia ludzi do rozwoju nowych technologii, przyczyniających się do poprawy sytuacji na świecie. Jestem przekonany, że jest to bardzo wartościowa inicjatywa" - powiedział profesor Krzysztof Badyda, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
-
Francja płonie. Brutalne zamieszki po decyzji ws. wotum nieufności rządu
-
Gazeta.pl napisała do Elona Muska. Odpowiedział nam emotką kupy
-
Credit Suisse, byłeś najsłabszym ogniwem, do widzenia
-
Media: Ukraińska sieć marketów chce wejść do Polski. Szuka lokalizacji
-
Zwolnienia grupowe u wielkiego producenta gier mobilnych
- Resort Ziobry łagodzi przepisy o konfiskacie samochodów pijanym
- Rupert Murdoch ma 92 lata i żeni się po raz piąty. "To już ostatni raz"
- Węgiel wciąż tanieje, ceny paliw też w dół (choć nie wszystkie)
- Kursy walut 21.03. [kurs dolara, funta, euro, franka, rubla]
- Niemcy zwiększą emerytury. Wyższa waloryzacja na wschodzie kraju