Nie taki węgiel straszny

TVL-ODRA Lubin we współpracy z Porozumieniem Producentów Węgla Brunatnego, zrealizowała krótki film pt. "Nie taki węgiel straszny", którego akcja toczy się w KWB ?Turów? i okolicznych miejscowościach - Bogatyni, Sieniawce i Zgorzelcu. W filmie specjaliści z branży węgla brunatnego i mieszkańcy terenów sąsiadujących z kopalnią opowiadają jak w rzeczywistości wygląda życie w sąsiedztwie odkrywki

- Na naszej antenie wielokrotnie przedstawialiśmy argumenty i działania przeciwników kopalni odkrywkowej, i ze względu na brak działań oraz rzeczowych informacji ze strony Rządu zaproponowaliśmy przedstawicielom kopalni w Bogatyni wyprodukowanie filmu, który miałby pokazać też inne, niekoniecznie negatywne aspekty, powstania kopalni - mówi Tomasz Ochocki z TVL-ODRA Lubin.

Kilkunastominutowy film stworzony przez lubińską stację utrzymany jest w konwencji futurystycznej. Przez pryzmat przyszłości stara się zwrócić uwagę lokalnej społeczności na przyszłe zalety pojawienia się kopalni, a co za tym idzie nowego pracodawcy w regionie. Ukazuje również potencjalne skutki niedoborów energii elektrycznej.

- Jako specjaliści z branży węgla brunatnego jesteśmy zadowoleni, że film ten w oparciu o merytoryczne argumenty uświadamia lokalnej społeczności dobre strony kopalni węgla brunatnego - mówi Zbigniew Holinka z Porozumienia Pracodawców Węgla Brunatnego.

"Nie taki węgiel straszny" jest produkcją dającą szansę widzom na zapoznanie się z zagadnieniem i z różnymi punktami widzenia na branżę węgla brunatnego. Jest to również ważny głos skierowany do przeciwników odkrywki

 

- Chcieliśmy pokazać i uświadomić mieszkańcom Zagłębia Miedziowego, że kopalnia nie powstanie od razu. To proces długotrwały. Chcemy również zaznaczyć, że obecność kopalni nie wyklucza rozwoju lokalnej społeczności - dodaje Stanisław Żuk, prezes PGE KWB Turów S.A.