EC Szombierki cudem architektury

Elektrociepłownia Szombierki to od ubiegłego tygodnia obiekt, który nosi nazwę cudu architektury.

Stało się to za sprawą plebiscytu "7 Cudów Architektury Województwa Śląskiego" zorganizowanego przez Telewizję TVS i portal MMSilesia.pl pod honorowym patronatem marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego.

Pomysł konkursu zrodził się na kanwie słynnego "New 7 wonders", który na całym świecie przyciągnął miliony internautów. Efektem śląskiego konkursu jest wybranie nowych 7 cudów architektury regionu wśród, których z najlepszymi notowaniami znalazła się EC Szombierki.

W głosowaniu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy internautów. Głosowanie rozpoczęło się 15 lipca tego roku. Wcześniej internauci wysyłali propozycje, które powinny znaleźć się na liście kandydatów. Spośród tych propozycji wyłoniono 77 obiektów, które stanęły w szranki. Do finału 15 sierpnia awansowało 20 najlepszych. 15 września rywalizację zakończono, tym samym wyłoniono 7 pereł architektury Województwa Śląskiego. Miejsca są równorzędne - każdemu z laureatów przysługuje chlubny tytuł "Cudu Architektury Województwa Śląskiego".

Nagrodę dla EC Szombierki odebrał prezes Zespołu Elektrociepłowni Bytom, Jacek Janas.