SPEC będzie dostarczać ciepło na stadion narodowy

Od chwili ustalenia lokalizacji Stadionu Narodowego w Warszawie, Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ( SPEC) prowadzi rozmowy w sprawie dostarczania ciepła do tego obiektu. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana jeszcze w tym roku.

SPEC właśnie finalizuje ustalanie treści umowy przyłączeniowej z gospodarzem powstającego obiektu - Narodowym Centrum Sportu i wiele wskazuje na to, że umowa zostanie podpisana jeszcze w grudniu br. Według wstępnych ustaleń prace rozpoczną się w czerwcu i zakończą we wrześniu 2010 roku.

SPEC na własny koszt przebuduje magistralę ciepłowniczą (o średnicy Dn500), zbuduje ponad 200 metrów przyłącza i wybuduje komorę ciepłowniczą. Obecnie na terenie budowy Stadionu Narodowego powstaje pomieszczenie, w którym ma stanąć w przyszłości węzeł cieplny. Eksperci ze SPEC pomogą optymalnie dobrać urządzenia ciepłownicze. Projektanci przygotowali 4 makiety przyłączeniowe z osobnymi układami regulacyjno-pomiarowymi ciepła.

 

Ciepło będzie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także do instalacji technologicznych - w tym do podgrzewania murawy stadionu.

Przy planowaniu ogrzewania murawy, specjaliści SPEC doradzili, by zamiast wodą, była ona ogrzewana glikolem, który nie zamarza w niskich temperaturach. Potrzeby cieplne powstającego obiektu sportowego wyniosą 16 MW.

Od 2004 roku SPEC ogrzewa kompleks sportowy Legii. Ciepło dostarczane jest do ogrzania murawy, budynków, do przygotowania ciepłej wody użytkowej, do celów technologicznych i do wentylacji. Łącznie Legia potrzebuje odrobinę więcej ciepła niż warszawski Ratusz. Ciepło ze SPEC ogrzewa także pomieszczenia i murawę Polonii oaz budynki warszawskiej Gwardii.