SPEC inwestuje w ograniczenie emisji CO2

Zmniejszona o ponad 200 tys. ton emisja dwutlenku węgla to efekt inwestycji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC) - podaje spółka w komunikacie.

SPEC podkreśla, że wdraża i realizuje wiele projektów, które pozwalają na efektywne wykorzystanie energii i racjonalne gospodarowanie ciepłem. Jak czytamy w komunikacie podstawowym działaniem spółki w tym zakresie jest systematyczna modernizacja sieci ciepłowniczej i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych. Warszawski dystrybutor ciepła podkreśla, że dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia awarii oraz rośnie bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Warszawy, jak również zmniejszają się straty ciepła związane z przesyłem, a tym samym ograniczana jest emisja CO2.

 

W ciągu ostatnich 15 lat spółka wymieniła 550 km sieci kanałowych na bardziej energooszczędne preizolowane. Z wyliczeń SPEC wynika, że dzięki tym inwestycjom emisja CO2 w Warszawie zmniejszyła się o ok. 115 tys. ton w skali roku.

Stołeczny dystrybutor ciepła pracuje również na rzecz ograniczenia tzw. "niskiej emisji" w mieście, pochodzącej z małych i nieefektywnych kotłowni lokalnych. Dlatego spółka przyłącza budynki korzystające jeszcze z własnych źródeł ciepła. Dzięki stałej rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej przedsiębiorstwo ma coraz większe możliwości docierania do takich budynków. W ubiegłym roku, korzystając ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, SPEC zrealizował duży projekt przyłączenia do m.s.c. osiedla mieszkaniowego "Osada Rybacka", korzystającego wcześniej z kotłowni olejowych. Przyłączenie tych zaledwie 7 budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej zmniejszyło emisję CO2 do atmosfery o ok. 15 ton w skali roku.

SPEC obecnie przygotowuje kilka przedsięwzięć o charakterze proekologicznym, których celem jest racjonalne wykorzystanie ciepła. Jednym z najważniejszych jest zamiana warszawskich węzłów grupowych na indywidualne przy jednoczesnej wymianie sieci niskich parametrów. Projekt ten pozwoli na ograniczenie strat ciepła sieciowego i zmniejszy emisję CO2 o kolejne 11 tys. ton w ciągu roku.

Spółka pracuje także nad wdrożeniem projektu "Inteligenta sieć ciepłownicza" (ISC). Dzięki niemu SPEC chce usprawnić pracę sieci. Będzie to polegać na optymalnym przygotowywaniu prognozy obciążenia sieci ciepłowniczej, optymalizacji pracy urządzeń ciepłowniczych tj. przepompownie, konfigurację sieci umożliwiającą wykorzystanie produkcji w najtańszych źródłach ciepła, zmniejszenie strat przesyłu, a także na bieżącej analizie parametrów sieci i wykrywaniu stanów awaryjnych. ISC ma przynieść ograniczenie emisji CO2 o ok. 100 tys. ton/rok. Straty wody sieciowej spadną o ok. 15%, spowolnią się procesy korozji sieci, co będzie miało korzystny wpływ na spadek awaryjności, oraz spadnie emisja gazów i pyłów w Warszawie.