Strony www neutralne dla środowiska
Wymiana informacji poprzez Internet gwałtownie rośnie. Dzięki Internetowi wiele rzeczy jest teraz prostszych, szybszych, tańszych i bardziej przyjaznych dla środowiska. Jednak jednocześnie warto zwrócić uwagę na coraz bardziej znaczący wpływ infrastruktury internetowej na środowisko naturalne.
Korzystając z Internetu, zużywamy prąd, co z kolei jest obecnie równoznaczne z emisją CO2. Zużycie energii przypadające na jednego użytkownika nie jest duże, ale już biorąc pod uwagę wszystkich internautów staje się ogromne. Internet wraz z branżą IT powoduje wyższą emisję dwutlenku węgla niż transport lotniczy.
Inicjatywa "CO2 neutralna strona" oparta jest na dobrowolnej chęci przedsiębiorstw do wzięcia odpowiedzialności za środowisko. Projekt nie ma na celu ograniczać korzystania z Internetu. Założyciele projektu zdają sobie sprawę, że upłynie jeszcze dużo czasu zanim dostępne będą całkowicie ekologiczne źródła energii. Za to już dziś można zredukować do zera negatywny wpływ swojej strony www oraz jej użytkowników na środowisko naturalne.
Współpracujące przedsiębiorstwa mają prawo umieścić w swoim serwisie internetowym logo "CO2 neutralna strona" z odnośnikiem do wykupionego certyfikatu. Zapewnia to niezwykle pozytywny wizerunek firmy pośród nieobojętnych środowisku klientów.
Certyfikat posiada już ponad 1000 europejskich firm, głównie z Danii i z Niemiec. Koszt certyfikatu zależy od miesięcznej liczby odsłon strony www - dla większości firm jest to ok. 80 zł (19 EUR) przy 10,000 odsłon miesięcznie. Kwota wyliczona jest tak, aby całkowicie pokrywała wykupienie limitów CO2 (prawa do emisji EUA) odpowiadających ruchowi na stronie internetowej. Środki te idą na odnawialne źródła energii. Cały proces jest nadzorowany przez zewnętrznego audytora, firmę Deloitte.
O inicjatywie można się więcej dowiedzieć pod adresem www.co2neutralwebsite.com (strona jest obecnie w języku angielskim - wkrótce pojawi się polska wersja).
-
Węgry zaskoczyły. Inflacja "roztrzaskała oczekiwania rynku". Bazowa jest jeszcze wyższa
-
Dodatek do emerytury po 65. roku życia. O co mogą ubierać się seniorzy? Ile można zyskać?
-
Wizz Air wznowi loty do Moskwy. "Wspieramy branżę turystyczną zgodnie z przepisami"
-
Poczta Polska zorganizowała szkolenia strzeleckie "Powitanie z bronią". Ponad tysiąc zgłoszeń w kilka dni
-
Browar Brok do zamknięcia. Wśród przyczyn "wysokie ceny gazu oraz prądu". Cała załoga straci pracę
- Awantura w Jaworznie. Politycy PO zagłuszani przez związkowców "Solidarności"
- Najpotężniejszy laptop w portfolio Huawei już w Polsce. Wygląda rewelacyjnie, kosztuje krocie
- Paweł Gruza zastąpi Iwonę Dudę. Poznaliśmy nowego prezesa PKO BP. "Konsensus w PiS"
- Dodatek osłonowy - ile wynosi? Do kiedy należy złożyć wniosek?
- Pracownicy Biedronki chcą 500 zł podwyżki. Sieć odpowiada i zarzuca związkowcom, że nie byli na spotkaniu