Strony www neutralne dla środowiska

Korzystanie z zasobów Internetu pośrednio zwiększa emisję dwutlenku węgla, ponieważ serwery www, osprzęt telekomunikacyjny oraz komputery użytkowników sumarycznie pobierają znaczne ilości prądu. Duńska inicjatywa ?CO2 neutralna strona? powstała z myślą o ograniczeniu negatywnego wpływu Internetu na środowisko naturalne. Każdy może nabyć dla własnej strony www certyfikat, który zapewnia, że emisja CO2 wywołana za pośrednictwem tejże strony została zneutralizowana.

Wymiana informacji poprzez Internet gwałtownie rośnie. Dzięki Internetowi wiele rzeczy jest teraz prostszych, szybszych, tańszych i bardziej przyjaznych dla środowiska. Jednak jednocześnie warto zwrócić uwagę na coraz bardziej znaczący wpływ infrastruktury internetowej na środowisko naturalne.

Korzystając z Internetu, zużywamy prąd, co z kolei jest obecnie równoznaczne z emisją CO2. Zużycie energii przypadające na jednego użytkownika nie jest duże, ale już biorąc pod uwagę wszystkich internautów staje się ogromne. Internet wraz z branżą IT powoduje wyższą emisję dwutlenku węgla niż transport lotniczy.

 

Inicjatywa "CO2 neutralna strona" oparta jest na dobrowolnej chęci przedsiębiorstw do wzięcia odpowiedzialności za środowisko. Projekt nie ma na celu ograniczać korzystania z Internetu. Założyciele projektu zdają sobie sprawę, że upłynie jeszcze dużo czasu zanim dostępne będą całkowicie ekologiczne źródła energii. Za to już dziś można zredukować do zera negatywny wpływ swojej strony www oraz jej użytkowników na środowisko naturalne.

Współpracujące przedsiębiorstwa mają prawo umieścić w swoim serwisie internetowym logo "CO2 neutralna strona" z odnośnikiem do wykupionego certyfikatu. Zapewnia to niezwykle pozytywny wizerunek firmy pośród nieobojętnych środowisku klientów.

 

Certyfikat posiada już ponad 1000 europejskich firm, głównie z Danii i z Niemiec. Koszt certyfikatu zależy od miesięcznej liczby odsłon strony www - dla większości firm jest to ok. 80 zł (19 EUR) przy 10,000 odsłon miesięcznie. Kwota wyliczona jest tak, aby całkowicie pokrywała wykupienie limitów CO2 (prawa do emisji EUA) odpowiadających ruchowi na stronie internetowej. Środki te idą na odnawialne źródła energii. Cały proces jest nadzorowany przez zewnętrznego audytora, firmę Deloitte.

O inicjatywie można się więcej dowiedzieć pod adresem www.co2neutralwebsite.com (strona jest obecnie w języku angielskim - wkrótce pojawi się polska wersja).