Prezes URE pozytywnie ocenia raport UOKiK

Mariusz Swora, prezes URE uważa, że opracowanie przez UOKiK raportu ?Kierunki rozwoju konkurencji i ochrony konsumentów w polskim sektorze energetycznym? świadczy o zaangażowaniu Urzędu w problemy rynku energii.

Zastrzeżenia Swory budzi jednak brak odwołań do źródeł i powtórzenia z poprzedniego raportu tego Urzędu. W tym sensie prezes Swora traktuje raport jako wsparcie idei i pomysłów, które URE głosi od kilku lat.

W opinii prezesa URE w raoprcie zabrakło jasnego stanowiska UOKiKu w dyskusji nad nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, kiedy w jego opinii trwała realna walka o konkurencję i konsumentów oraz kiedy decydowały się np. losy transparentności rynku hurtowego i giełdy.

Mariusz Swora ma nadzieję, że przy kolejnej nowelizacji głos organu ochrony konkurencji będzie silniejszy i wesprze rozwiązania prorynkowe i prokonsumenckie unormowane w III. pakiecie liberalizacyjnym.

Prezes URE wyraził zadowolenie ze zmiany polityki UOKiKu i jasnego opowiedzenia się przeciwko dalszej konsolidacji. Traktuje to jako dobry znak dla konkurencji na rynku energii elektrycznej.