KE: Gazprom potwierdził porozumienie z Białorusią
"Rozumiemy, że porozumienie między Rosją a Białorusią zostało zawarte, ale muszę powiedzieć, że dostaliśmy tylko ustne potwierdzenie od Gazpromu, natomiast nie mamy potwierdzenia od strony białoruskiej" - powiedziała Holzner na codziennym briefingu prasowym w KE.
"Oczekujemy, ze dostawy będą wznowione. Nie powinny być zakłócone (sporem rosyjsko-białoruskim)" - dodała.
Holzner poinformowała także, że po spadku w środę dostaw rosyjskiego gazu płynącego przez Białoruś na Litwę o połowę, w czwartek ciśnienie wzrosło. "Dostawy na Litwę wracają do normy" - powiedziała, powołując się na informacje strony litewskiej. Zaznaczyła jednocześnie, że zabierze nieco czasu, aż ciśnienie w gazociągu wróci do normalnego poziomu. Litwa otrzymuje 100 proc. swoich dostaw gazu z Rosji przez Białoruś.
Rzeczniczka powiedziała, że KE jest w stałym kontakcie z władzami Litwy, Polski i Niemiec - czyli krajami członkowskimi UE, które dostają gaz z Rosji tranzytem przez białoruski system przesyłowy, więc były narażone na skutki odcięcia rosyjskich dostaw na Białoruś. "Musimy zebrać wszystkie dostępne informacje i potem dokonamy pełnej oceny sytuacji" - powiedziała Holzner.
W czwartek władze Rosji powiadomiły, że Gazprom zdecydował o wznowieniu dostaw gazu na Białoruś w pełnym wymiarze po spłacie długu przez stronę białoruską. W Mińsku spółka energetyczna Biełtransgaz potwierdziła ze swej strony, że Gazprom uregulował dług za tranzyt gazu przez terytorium Białorusi.
Od poniedziałku Gazprom ograniczał dostawy gazu na Białoruś z powodu zaległości Mińska za gaz. Białoruś w środę oznajmiła, że spłaciła dług i zagroziła, że wstrzyma przesył rosyjskiej ropy i gazu przez swoje terytorium, jeśli Gazprom do rana w czwartek nie spłaci zaległych należności za tranzyt.
Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zaapelował w środę do obu stron konfliktu o jego rozwiązanie i oznajmił, że Europa nie może być zakładnikiem rosyjsko-białoruskiego sporu gazowego.
-
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce poszło w lutym naprawdę ostro do góry
-
Nadciąga megazagrożenie: kryzys demograficzny. "Dr Doom" wskazuje też Polskę
-
Warszawski "szkieletor" zostanie rozebrany. Deweloper ma zgodę
-
Credit Suisse ratowany przez UBS. Ekspert: Szwajcaria jak bananowa republika
-
Programista korzystał w pracy z ChatGPT. Kierownik zakazał i mu groził
- Naukowcy opracowali "kosmiczny beton". W składzie ziemniaki i sól
- ZUS jak Microsoft i Google. Chce programistów na potęgę. "Jedyna droga"
- Prawo jazdy 2023. Kto musi je wymienić? Co się stanie, gdy tego nie zrobi?
- 2,5 mln zł kary dla producenta rowerów. UOKiK: Merida blokowała sprzedaż w internecie
- Jakie badania są za darmo na NFZ? Gdzie można je wykonać?