Dyskusja o ograniczeniu niskiej emisji we Wrocławiu
Podstawą dyskusji podczas organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny, Agencję Promocji Energii i Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A konferencji pt. "Ekonomiczne, społeczne i ekologiczne aspekty redukcji niskiej emisji zanieczyszczeń atmosfery we Wrocławiu" będzie koncepcja ograniczenia tego niekorzystnego zjawiska w naszym mieście opracowana przez pracowników naukowych wrocławskiej uczelni.
Niska emisja to emisja pyłów i gazów pochodząca ze środków transportu oraz indywidualnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla, a często także odpadów domowych, odbywa się w sposób nieefektywny i nieekologiczny. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że stosunkowo niewielka jednostkowa ilość zanieczyszczeń wprowadzana jest do atmosfery przez dużą liczbę indywidualnych źródeł ciepła za pośrednictwem kominów o niewielkiej wysokości. To powoduje, że zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstawania, a są to najczęściej obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Wrocław ze względu na swoje charakterystyczne ukształtowanie terenu jest wysoce podatny na zagrożenia wynikające z niskiej emisji.
Koncepcja naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego skupia się na centralnym obszarze Wrocławia, jako terenie najbardziej dotkniętym uciążliwością niskiej emisji i jako główne działanie zmierzające do ograniczenia tego zjawiska proponuje uciepłownienie zabytkowych wrocławskich kamienic. Wykonane analizy pozwoliły oszacować rozmiar korzyści takiego scenariusza rozwiązania problemu niskiej emisji zarówno dla środowiska naturalnego, jaki i zdrowia i komfortu Wrocławian.
Konferencja "Ekonomiczne, społeczne i ekologiczne aspekty redukcji niskiej emisji zanieczyszczeń atmosfery we Wrocławiu" odbędzie się 23 września w sali wykładowej budynku E Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Początek zaplanowany jest na godzinę 11:00, a dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej konferencji www.niskaemisja.ue.wroc.pl.
-
Sprawa Amber Gold. Przełomowy wyrok sądu. Poszkodowani mają dostać pieniądze od Skarbu Państwa
-
Inflacja przyspiesza, PKB będzie hamować. Co teraz zrobi RPP? "Sytuacja się komplikuje"
-
"Wody może zabraknąć dla kolejnego pokolenia". Hydrolog tłumaczy, dlaczego nie należy kosić trawników
-
Inflacja w czerwcu już grubo ponad 15 procent. Są nowe dane GUS
-
Inflacja poszła na rekord. Ekonomista: Jest gorzej, niż myślałem. Muszę zrewidować prognozę
- Kaczyński chwali się wzrostem płac. Ale to głównie dzięki firmom, nie rządowi [WYKRES DNIA]
- Inflacja w górę, Terlecki broni PiS-u: "Gromada nieudaczników z Tuskiem. Gdyby rządzili, byłoby 60 proc."
- Kto i ile wpłaca na partie polityczne w Polsce? Teraz będzie to publiczne - w życie wchodzi ważna zmiana
- Polska kupi 32 śmigłowce za 8,25 mld zł. Błaszczak: Odpowiedź na sytuację międzynarodową
- "Królowa kryptowalut" na liście najbardziej poszukiwanych przez FBI. Wyłudziła 4 mld dol. i zniknęła bez śladu