Pogarsza się kondycja finansowa polskiego ciepłownictwa
Najgorszy wynik osiągnęły przedsiębiorstwa z województw: mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego i małopolskiego, a dodatni firmy z województw łódzkiego i lubelskiego.
Według URE powodem pogorszenia się wyników finansowych na działalności ciepłowniczej spowodowane było znacznymi podwyżkami cen paliw (miału węgla kamiennego, innych paliw stałych i gazu ziemnego) oraz cen energii elektrycznej w roku 2008.
Na zyski ciepłownictwa wpłynęła także moda na budynki energooszczędne. - W związku z trendem ukierunkowanym na zwiększanie efektywności energetycznej budynków i działaniami termomodernizacyjnymi odbiorców, jak również oszczędnościami odbiorców ciepła, nastąpiło zmniejszenie poboru ciepła, a w konsekwencji niższe przychody przedsiębiorstw ciepłowniczych - napisała w raporcie URE Anna Buńczyk.
W skali kraju największą rentowność bo 1,19 proc. osiągnęły przedsiębiorstwa, które zajmowały się produkcją ciepła oraz jego dystrybucją i obrotem. Najmniejszą rentownością charakteryzowała się działalność ciepłownicza prowadzona przez przedsiębiorstwa przemysłowe i jednostki samorządu terytorialnego.
Na gorsze wyniki finansowe całego sektora ciepłowniczego wpłynęło też pogorszenie wyników na działalności ciepłowniczej w przedsiębiorstwach wytwarzających ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, w których rentowność spadła w 2009 r. o 4 punkty procentowe.
W 2009 r. całkowita moc cieplna zainstalowana u koncesjonowanych wytwórców ciepła i w przedsiębiorstwach ciepłowniczych wynosiła 59 791,5 MW (w 2002 r. - 70 952,8 MW), a osiągalna - 58 431,3 MW (w 2002 r. - 67 285,4 MW).
-
Glapiński zagina czasoprzestrzeń? Dziwny komunikat na stronie NBP
-
Padła "szóstka" w Lotto. Jakie liczby wylosowano 3 czerwca?
-
Idą po Koronę Wodospadów! Zespół z Polski chce zdobyć dziesięć najwyższych wodospadów na świecieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Marsz 4 czerwca zauważony przez zagraniczne media. Wszyscy o 500 tys.
-
Wielka Brytania. Testy: 1,6 tys. funtów w ramach dochodu gwarantowanego
- Waloryzacja w przyszłym roku zaskoczy seniorów. Rząd szykuje zmiany
- Polscy rolnicy obawiają się o żniwa. Silosy wciąż zajęte po dach
- Kursy walut 05.06. Złoty mocno rozpoczyna tydzień
- Przedłużenia zakazu importu z Ukrainy 4 produktów. W poniedziałek decyzja
- Spotkanie OPEC+. Zaskakująca decyzja Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy w górę