Wspólne działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji we Wrocławiu
Podstawą dyskusji podczas organizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny, Agencję Promocji Energii i Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A konferencji pt. "Ekonomiczne, społeczne i ekologiczne aspekty redukcji niskiej emisji zanieczyszczeń atmosfery we Wrocławiu" będzie koncepcja ograniczenia tego niekorzystnego zjawiska w naszym mieście opracowana przez pracowników naukowych wrocławskiej uczelni.
Niska emisja to emisja pyłów i gazów pochodząca ze środków transportu oraz indywidualnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla, a często także odpadów domowych, odbywa się w sposób nieefektywny i nieekologiczny. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że stosunkowo niewielka jednostkowa ilość zanieczyszczeń wprowadzana jest do atmosfery przez dużą liczbę indywidualnych źródeł ciepła za pośrednictwem kominów o niewielkiej wysokości. To powoduje, że zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstawania, a są to najczęściej obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Wrocław ze względu na swoje charakterystyczne ukształtowanie terenu jest wysoce podatny na zagrożenia wynikające z niskiej emisji.
Koncepcja naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego skupia się na centralnym obszarze Wrocławia, jako terenie najbardziej dotkniętym uciążliwością niskiej emisji i jako główne działanie zmierzające do ograniczenia tego zjawiska proponuje uciepłownienie zabytkowych wrocławskich kamienic. Wykonane analizy pozwoliły oszacować rozmiar korzyści takiego scenariusza rozwiązania problemu niskiej emisji zarówno dla środowiska naturalnego, jaki i zdrowia i komfortu Wrocławian.
Konferencja "Ekonomiczne, społeczne i ekologiczne aspekty redukcji niskiej emisji zanieczyszczeń atmosfery we Wrocławiu" odbędzie się 23 września w sali wykładowej budynku E Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Początek zaplanowany jest na godzinę 11:00, a dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej konferencji www.niskaemisja.ue.wroc.pl.
-
Złoty traci, rzecznik rządu wskazuje na Putina. "Coś, na co ciężko wpływa się z poziomu krajowego"
-
Ropa naftowa gwałtownie potaniała. Cena spadła do najniższego poziomu od dwóch miesięcy
-
Morawiecki chce powrotu do węgla. Ekspert: Będziemy palić odpadem nadającym się do utylizacji
-
Złoty dostaje łomot. Ekonomiści: to może być "motywator" do czwartkowej podwyżki stóp
-
Kursy walut 06.07. Frank droższy od euro, dolar mocno w górę [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla]
- "Dziurawy samolot" z Dubaju do Australii - pasażerowie lecieli z usterką 14 godzin. Wcześniej słyszeli huk
- Dopłaty do węgla. Sejmowa komisja odrzuciła poprawki Senatu do ustawy
- Ursula von der Leyen krytykowana. "Wiele ryzykuje. PiS przekonał KE do zgniłego kompromisu"
- Oszczędź do 8% na wymianie waluty online! Sam ustalaj kursy i odbieraj rabaty
- Duda zaleca "zaciskać zęby", Tusk odpowiedział. "Kredytobiorcy zaciskają z optymizmem"