Ostre spadki na giełdzie w USA. Frank idzie na rekord

Ostrymi spadkami wartości głównych amerykańskich indeksów zakończyła się w środę sesja na giełdzie w Nowym Jorku. Niepokojące wieści z USA oraz obniżony po raz kolejny rating Grecji wpływają na kursy głównych walut. Złoty osłabił się wobec franka. O godzinie 8 rano za kurs szwajcarskiej waluty wyniósł 3,5 zł

Główny wskaźnik amerykańskiej gospodarki Dow Jones Industrial stracił 1,58. proc., i zakończył dzień na poziomie 12303,54

pkt. Szerszy wskaźnik giełdowy Standard & Poor's 500 spadł o 2,02 proc., do poziomu 1305,05 pkt. Technologiczny Nasdaq zamknął sesję na poziomie 2764.79 pkt., czyli o 2.65 proc. niżej niż na otwarciu.

- Rynek zaczyna poważnie się obawiać niewypłacalności USA. Nie sądzę, by miało do tego dojść (...) ale czy czeka nas obniżka ratingu? Z każdym dniem staje się to coraz bardziej prawdopodobne - powiedział główny ekonomista rynkowy w Avalon Partners, Peter Cardillo.

Dynamika wzrostu gospodarki w większości regionów Stanów Zjednoczonych w czerwcu i na początku lipca wyhamowała, poinformowała w środę Rezerwa Federalna (Fed), rozbudzając wątpliwości, czy aktywność gospodarki poprawi się w drugiej połowie roku.

Niepokój inwestorów nasiliła informacja z Emerson Electric, że tempo wzrostu jego zamówień wyhamowało. Akcje spółki zniżkowały o 6,7 procent. Wcześniej niepokojące sygnały napływały również ze spółek takich jak Caterpillar, Whirlpool, Ingersoll-Rand i PepsiCo.

Więcej o: