Kurs franka: Kto broni szwajcarskiej waluty?

O polityce pieniężnej Banku Szwajcarii od 1907 roku decyduje w dużej mierze trzech członków zarządu. Kim są ludzie, którzy pilnują stabilności cen w Szwajcarii i mają wpływ na kurs franka?

Narodowy Bank Szwajcarii uznał wczoraj, że zbyt silny frank może zaszkodzić gospodarce Szwajcarii i zdecydował się na interwencję. Obniżył stopy procentowe i zapowiedział zwiększenie płynności na rynku finansowym. Dzięki temu frank, przynajmniej chwilowo, się osłabił.

Za tą decyzją stoi trzyosobowy zarząd, który jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki pieniężnej w Szwajcarii. Celem Banku Szwajcarii jest przede wszystkim utrzymywanie inflacji lekko poniżej 2 proc. i dbanie o stabilny rozwój gospodarki. Zbyt mocny frank zagraża opartej na eksporcie gospodarce Szwajcarii i może spowodować wystąpienie deflacji, czyli spadek cen.

Każdy z członków zarządu jest wybierany na sześcioletnią kadencję z możliwością przedłużenia i odpowiada za jeden z trzech głównych departamentów banku. Co ciekawe, skład rady nigdy nie zmienia się w całości - zawsze zostaje jeden lub dwóch członków z poprzedniej kadencji.

Obecnie prezesem Narodowego Banku Szwajcarii jest Philipp M. Hildebrand. Ma doktorat ze stosunków międzynarodowych na Oksfordzie. Zanim zaczął pracę w banku centralnym, pracował w sektorze prywatnym, m.in. w World Economic Forum (organizator szczytu w Davos), Vontobel Group czy w Union Bancaire Privée.

Dwóch zastępców Hildebranda to Thomas J. Jordan oraz Jean-Pierre Danthine. Jordan ma na koncie doktorat w dziedzinie ekonomii na Uniwersytecie w Bernie. Kształcił się także na Harvardzie, od 2003 r. jest honorowym profesorem na uniwersytecie w Bernie. Do Szwajcarskiego Banku Narodowego Jordan przyszedł w 1997 r. jako doradca.

Danthine urodził się w Belgii, ma podwójne obywatelstwo - belgijskie i szwajcarskie. Od 1980 do 2009 r. wykładał na Uniwersytecie w Lozannie. Uczył też m.in. na Uniwersytecie Columbia.

Więcej o: