Te fundusze zarobiły 20 proc. w czasie ostatniego załamania!

Dramat, jaki nawiedził giełdy w ostatnich dniach, sprowadził na inwestorów gigantyczne straty. Niektóre fundusze, jak np. Pioneer Akcji, przez miesiąc stopniały o jedną czwartą. Ale jest na rynku kilka funduszy inwestycyjnych, których strategia obliczona jest na zarabianie na spadkach. Ostatnie tygodnie były dla nich okresem żniw

Bessa jest wymarzonym scenariuszem dla dwóch funduszy, które specjalizują się w graniu "na spadki". Kupują one kontrakty terminowe obliczone na przecenę indeksów. To Alior Short Equity i Quercus Short. Oba w ciągu ostatniego miesiąca zarobiły 19-20 proc. Czyli mniej więcej tyle, ile straciły "normalne" fundusze akcji. Niestety, inwestorów, którzy razem z nimi zarobili kokosy, jest niewielu. Fundusz Aliora ma ok. 2,5 mln zł aktywów, a Quercus Short zarządza kwotą niespełna 12 mln zł.

Fundusze grające "na spadki" nie są popularne wśród drobnych inwestorów również ze względu na bardzo wysoki próg wejścia. Dla osób prywatnych w obydwu przypadkach ustalony jest on na dość wysokim poziomie 200 tys. zł. Wynika to z przepisów ustawy regulującej działalność funduszy. Jeśli dany powiernik ustali minimalną wpłatę na wysokim poziomie, to może utworzyć fundusz specjalistyczny mający bardziej elastyczną strategię niż inne. Choć jednocześnie, rzecz jasna, bardziej ryzykowną.

Czytaj też: Jak jeszcze można było zarobić na załamaniu cen akcji?

Czytaj też: Frankowy LIBOR najniżej w historii! O ile spadną raty kredytów?

Mamy wreszcie na liście tych, którzy wygrali z bessą fundusze typu hedge stosujące wyrafinowane strategie inwestycyjne mające na celu zarabianie przy każdej pogodzie. Takim funduszem jest np. Superfund Trend, który stara się wychwycić bieżący trend i dostosować do niego skład portfela. Superfund Trend w ciągu ostatniego, dramatycznego miesiąca jest 5 proc. na plusie, zaś w ciągu ostatniego roku - 38 proc. nad kreską. Wśród najlepszych jest też fundusz Skarbiec Alternatywny, który zarobił w ostatnim miesiącu 5 proc. Fundusz inwestuje na ponad 150 światowych rynkach w waluty, obligacje, akcje, towary i stopy procentowe.

Więcej o: