Polacy bardziej oszczędni na święta? Na choinkę i prezenty wydamy...

Prawie co trzecia z osób o niskich dochodach, ankietowanych przez firmę pożyczkową Provident, uważa, że w tym roku wyda na organizację świąt mniej niż w zeszłym roku. Ale i tak będzie to średnio między 300 a 500 zł. Z tego prawie połowa - od 100 do 200 zł - pójdzie na upominki pod choinkę.

Za trzy tygodnie Boże Narodzenie, czyli jeden z najbardziej "ryzykownych" momentów dla naszych portfeli. Koszty choinki, prezentów i organizacji świąt niemal zawsze powodują znaczny wzrost wydatków i wpadnięcie w debet albo "wyczyszczenie" do dna limitu karty kredytowej. Jednak - jak wynika z badań firmy pożyczkowej Provident - generalnie Polacy zamierzają wydać na organizację świąt nieco mniej pieniędzy niż zwykle.

Z sondażu przeprowadzonego wśród prawie 500 klientów Providenta - a więc osób, które często wpadają w przynajmniej krótkoterminowe długi - wynika, że 41 proc. z nich przeznaczy na organizację świąt tyle samo, co w zeszłym roku. Jednak prawie co trzeci - 31 proc. pytanych - wyda mniej niż w roku ubiegłym, podczas gdy wyższe wydatki deklaruje 17 proc. respondentów.

Czytaj też: Jak dostać 2000 zł na święta od Getin Banku? Instrukcja obsługi prezentu

Czytaj też: Naprawdę szybka gotówka, czyli mBank dostarczy kasę w kwadrans, PKO BP najpierw wykąpie Majewskiego

Jak to się przekłada na konkretne sumy? Otóż jedna trzecia klientów Providenta na organizację świąt przeznaczy od 300 do 500 zł, mniej więcej co piąty - między 500 a 700 zł, a co siódmy - powyżej 900 zł. Tylko co dziesiąty pytany stwierdził, że jego wydatki na przygotowanie Bożego Narodzenia nie przekroczą 100 zł.

Choć wydatki domowego budżetu w grudniu siłą rzeczy wyższe niż w każdym innym miesiącu (wyłączywszy letnie wyjazdy urlopowe i wrześniowe zakupy spowodowane przygotowaniem wyprawek szkolnych dla dzieci), to 60 proc. respondentów Providenta chce je sfinansować z bieżących wpływów. Co piąty pytany przeznaczy na przygotowanie świąt wcześniej zgromadzone zaskórniaki, zaś 7 proc. już dziś wie, że nie obędzie się bez pożyczki w banku lub innej firmie finansowej. Być może tych ostatnich będzie więcej, bo co dziesiąty rozmówca Providenta twierdzi, że nie wie jeszcze, jak sfinansuje święta.

Czytaj też: 22 zł raty miesięcznej i jeszcze premia, czyli pożyczka gotówkowa podwójnie korzystna. Ale dla kogo?

Czytaj też: Gdy bank inwestuje w relację intymną

Znacznie większa część respondentów, bo aż co trzeci, nie zaplanowała jeszcze, jaką część pieniędzy na święta pochłoną zakupy prezentów dla najbliższych. Mniej niż co piąty (17 proc.) badany wyda na upominki od 100 do 200 zł. Ale to i tak najczęściej typowana przez pytanych odpowiedź. Stosunkowo często (po 11 proc.) wybierano odpowiedź, że na prezenty trzeba będzie wydać między 400 a 500 zł lub nawet powyżej 500 zł. Tylko 8 proc. ankietowanych wierzy, że uda im się zmieścić z zakupami prezentów w kwocie poniżej stówki.

Najczęściej pod choinkę kupujemy kosmetyki (35 proc. pytanych uda się po prezenty do drogerii), zabawki i drobne upominki (30 proc.), a także odzież (prawie 21 proc.). Co dziesiąty respondent zadeklarował, że w tym roku nie zdecyduje się w ogóle na kupno świątecznych prezentów dla najbliższych - wynika z badań Providenta.

Ile wydasz w tym roku na przygotowanie świąt?
Więcej o: