Naukowcy: James Bond winny złemu wizerunkowi energii atomowej
Profesor Phillips twierdzi, że energia nuklearna zasługuje na swój renesans i nie może być ciągle postrzegana jako narzędzie megalomanów z aspiracjami do władania światem - jak to miało miejsce w filmach z agentem 007. Zdaniem Phillipsa Doktor No ze swoim własnym reaktorem nuklearnym pomógł stworzyć ponurą reputację energii atomowej. - Popularność filmu, który kończy właśnie 50 lat, sprawiła, że ludzie na całym świecie zaczęli postrzegać energię atomową jako wielkie niebezpieczeństwo - dodał Phillips.
W dobie zimnej wojny film z Seanem Connerym grającym Jamesa Bonda ukazywał wyścig zbrojeń i chęć jak najszybszego stworzenia broni masowej zagłady. Historie z inteligentnymi agentami wywiadu, podziemnymi laboratoriami i niebezpieczeństwem związanym z ich funkcjonowaniem sprawiły, że powstał zakłamany obraz energii nuklearnej - twierdzą brytyjscy naukowcy. Royal Society of Chemistry uważa, że miliony osób, które obejrzały film, zobaczyły wykorzystywaną w nielegalnym celu i źle kontrolowaną technologię nuklearną.
- Energia atomowa musi stać się jednym z głównych źródeł pozyskiwania energii, uzupełnianym odnawialnymi źródłami. Powiedzmy "tak" atomowi i "nie" nonsensowi Doktora No - powiedział Phillips.
Słowa Royal Society of Chemistry nie spodobały się natomiast Partii Zielonych i organizacji Greenpeace. Rzecznik partii stwierdził, że choć filmy o agencie 007 są fikcją, to prawdą jest, że energia nuklearna jest niebezpieczna i brudna. Greenpeace natomiast zaznaczył, że zły wizerunek tego rodzaju pozyskiwania energii to nie skutek filmów o Jamesie Bondzie, lecz rzeczywistych, szkodliwych efektów wytwarzania energii nuklearnej.
-
USA: Chiny odrzucają rozmowy w sprawie zestrzelonego balonu
-
Kolejarz posmarował 80 m torów olejem i wykoleił pociąg. Kuriozalny powód
-
Orlen szuka pracowników, a chętnych brak. Absurdalne procedury
-
RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy nie mają złudzeń
-
10 zł za wypłatę z bankomatu to nie żart. Banki naliczają wyższe opłaty
- The Last of Us 3 jednak powstaje? Sukces serialu może przyspieszyć premierę gry
- Uwaga na marzec. PPK złapie cię na autozapis, PKP wypisuje się z podwyżek. Studio Biznes wyjaśnia
- Podwyżka wieku emerytalnego we Francji. "Największe protesty społeczne od 30 lat"
- Kryzys lekowy ujawnia potężny problem. "Niech zrodzi się dyktatorek..."
- Nie wjechał do Polski przez wybrakowany paszport