"DGP": Półtora miliarda na łupkowe wiercenia

Dziennik Gazeta Prawna" Półtora miliarda na łupkowe wiercenia Nie tylko KGHM, Tauron, PGE i Enea, lecz także Azoty Tarnów i PKN Orlen będą współpracować z PGNiG przy poszukiwaniach gazu łupkowego - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Jutro Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisze z KGHM i trzema spółkami energetycznymi umowę o współpracy przy wierceniach gazu łupkowego. Na wiercenia partnerzy wydadzą ponad półtora miliarda złotych.

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że nie wyklucza współpracy PGNiG oraz PKN Orlen "na zasadach równego partnerstwa". W praktyce miałoby to oznaczać wejście Orlenu na część z 15 koncesji PGNiG. Płocka spółka prowadziłaby zarówno poszukiwania, jak i później wydobycie.

Resort skarbu potwierdza też, że są plany zaangażowania branży chemicznej w poszukiwania gazu łupkowego. Zakłady azotowe z Tarnowa na początek miałyby współpracować z PGNiG w ramach jednej z koncesji tego koncernu.

Cel tej niespotykanej dotąd mobilizacji spółek Skarbu Państwa jest jasny. Chodzi o uruchomienie pierwszego wydobycia gazu z łupków już za 2-3 lata.

Więcej o: