"DGP": NFZ ma już zadłużenie sięgające 690 mln zł

Narodowy Fundusz Zdrowia ma już 690 milionów złotych deficytu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wynika to z niższych niż się spodziewano wpływów ze składki zdrowotnej i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy.

Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", budżet Funduszu jest zależny od tego ile Polacy zarabiają i ile osób ma pracę. Pensje nie rosną, a zatrudnienie spada, więc zmniejszają się wpływy ze składki zdrowotnej. Niedobory NFZ zaczynają szpitale. Fundusz kolejny rok nie płaci im za nadwykonania. W tym roku szpitale w niektórych województwach mają kłopot także z uzyskaniem płatności za świadczenia ratujące życie i zdrowie, a te nie są objęte limitem.

Placówkom medycznym zaczyna nie starczać środków na niektóre wydatki. Nie mogą się bezkarnie zadłużać, bo tegoroczne wyniki finansowe mogą przesądzić o ich istnieniu. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, będą musiały przekształcić się w spółki, jeśli ich właściciel nie pokryje strat wygenerowanych w tym roku. W przeciwnym wypadku grozi im likwidacja.