Ikea wykorzystywała więźniów politycznych z NRD? Szwedzi pokażą raport
Raport został przygotowany przez firmę audytorską Ernst & Young i odnosi się do oskarżeń pod adresem szwedzkiej sieci. W czerwcu szwedzka telewizja SVT opublikowała reportaż, z którego wynika, że Ikea korzystała z pracy więźniów politycznych. Wynika tak z udostępnionych dokumentów Stasi. Ikea zaczęła mocno inwestować na terenie NRD od lat 60. ubiegłego wieku - w 65 punktach na terenie kraju produkowała akcesoria i meble.
Według twórców reportażu Ikea korzystała z pracy więźniów już od końca lat 60. do 1989 roku. W aktach Stasi ma się znajdować przynajmniej 800 dokumentów odnoszących się do tej sprawy.
- Mamy nadzieję, że publikacja raportu będzie pierwszym krokiem prowadzącym do wszczęcia śledztwa na temat pracy przymusowej w NRD - komentuje Rainer Wagner, szef organizacji UOKG zrzeszającej ofiary pracy przymusowej we wschodnich Niemczech. - Ikea to tylko wierzchołek góry lodowej - powiedział Wagner, dodając, że podobne oskarżenia były już kierowane pod adresem innych firm.
Sama Ikea nie komentuje, co znajdzie się w raporcie i każe czekać do piątku, jednak jej rzeczniczka Sabine Nold podkreśla, że szwedzki koncern podszedł do sprawy bardzo poważnie i z całą zaciętością potępia pracę przymusową.
Jeśli oskarżenia się potwierdzą, pracownicy przymusowi będą musieli otrzymać rekompensaty. Wagner uważa, że powinni je wypłacić zarówno Ikea, jak i niemiecki rząd, który jest bezpośrednim sukcesorem NRD i powinien przejąć wszelkie zobowiązania socjalistycznego państwa. Wagner wspomina swoją pracę w więzieniu w Dessau w latach 1967-69. - Jeśli ktoś odmawiał pracy, był zamykany w pojedynczej celi, gdzie przebywał do 42 dni o samym chlebie i wodzie - mówi Wagner.
Ikea już w czerwcu ogłosiła, że jeśli zarzuty pod jej adresem się potwierdzą, rozpocznie z poszkodowanymi rozmowy w sprawie wypłacenia im rekompensat.
-
Usługa Twój e-PIT będzie niedostępna. Trwają przygotowania do rozliczeń
-
30-latek założył firmę, a po 10 dniach dostał 55 mln złotych dotacji od NCBiR. "Szybka Ścieżka"
-
Pytamy o prognozę pogody na 2023 r. "Niemcy widzą światełko w tunelu"
-
"Wygląda jak masło, ale wcale nim nie jest". Bosacka pokazuje "trik"
-
Szef KRRiT wszczął postępowanie ws. ukarania TOK FM. Ale nie wyjaśnia, za co
- Szef KRRiT chce ukarać radio TOK FM. Jest oświadczenie redakcji
- Laptopy dla uczniów. Ekspert wyliczał słabe strony. Zareagował Cieszyński
- Poseł PiS zarobił 13 tys. zł w pięć minut. Imponująca stawka za godzinę
- Chciała pokazać, jak działa Polski Ład. 29 za 60 zł. "Jaki to interes?"
- Pentagon: Kolejny chiński balon szpiegowski. Leci nad Ameryką Łacińską