"DGP": Centra handlowe mogą zacząć świecić pustkami

Minigalerie i parki handlowe wchodzą do walki w wyścigu o najemcę. Jest ich coraz więcej. To prowadzi do wzrostu pustostanów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

W tym roku zostanie oddanych 685 tys. m2 powierzchni w centrach handlowych. To aż 280 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Przyczyni się to do wzrostu liczby pustostanów. Już teraz najemców nie ma około 230 tys. m2. To o 90 tys. więcej niż rok temu.

Za metr kwadratowy najlepszej powierzchni w parkach handlowyh trzeba zapłacić 10-12 euro miesięcznie. Podobnie jest w minigaleriach. Oznacza to, że wynajem lokalu jest w nich osiem razy tańszy niż w tradycyjnych centrach handlowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Większość parków i minigalerii, które wchodzą na rynek, jest 100 proc. wynajęta. Centra handlowe podczas debiutu potrafią być w ponad 30 proc. puste.

Konkurencja między tymi trzema grupami graczy na rynku powierzchni handlowej powoduje, że powstają one w coraz mniejszej odległości od siebie, przez co najemcy mają większy wybór. Wzrasta więc ryzyko, że część projektów nie znajdzie wystarczającej liczby chętnych i nie zostaną pokonane progi rentowności.

Więcej o: