"Rz": Deutsche Bahn rusza na polskie drogi. Kupili autobusy

Jeszcze w maju Bruksela ma wydać zgodę na zakup firmy Veolia przez niemieckie koleje. Tym samym wejdą one na nasz rynek przewozów autobusowych - pisze "Rzeczpospolita".

Wartość transakcji to 200 mln euro. Deutsche Bahn stanie się po tym właścicielem trzeciego co do wielkości przewoźnika autobusowego w Polsce i przejmie 3 proc. udziałów w naszym rynku samochodowego przewozu osób.

Wystawiona na sprzedaż Veolia Transdev realizuje przewozy nie tylko w Polsce, ale m.in. w Czechach i na Słowacji.

"To już kolejne w ciągu ostatnich lat przejęcie przez Deutsche Bahn innego przewoźnika. W 2010 roku spółka kupiła brytyjską Arrivę. Wartość transakcji wyniosła 2,4 mld zł" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Dzięki temu Deutsche Bahn w Polsce jako Arriva realizuje kolejowe przewozy pasażerskie w województwie kujawsko-pomorskim.

Eksperci i konkurenci po przejęciu Veolii nie spodziewają się rewolucji na polskim rynku.

- Pieniądze są na drogach, bo transport autobusowy odbiera klientów przewoźnikom kolejowym. Deutsche Bahn już dawno odchodzi od swojego głównego biznesu, jakim jest transport kolejowy - mówi Adrian Furgalski, ekspert do spraw transportu.

- Przejęcie Veolii przez DB nie powinno zmienić układu sił na polskim rynku transportu autobusowego - mówi "Rzeczpospolitej" Eugeniusz Szymonik, prezes spółki Mobilis. I wskazuje, że jego firma jest największym przewoźnikiem na polskim rynku z blisko 5- procentowym udziałem w nim, na drugim miejscu znajduje się PolskiBus, a Veolia na trzecim.

Więcej o: