KGHM rozkopie Saksonię w poszukiwaniu miedzi

KGHM Polska Miedź zaplanowała na wiosnę pomiary sejsmiczne złoża Weisswasser w Saksonii. Zdaniem spółki złoża będą eksploatowane, jeśli okaże się, że surowiec nie znajduje się głębiej niż 1,2 km pod ziemią.

Takie informacje podał poniedziałkowy "Parkiet". KGHM posiada koncesje na tym terenie od 2007 r. Do tej pory wykonano już cztery odwierty za 13,5 mln euro. Dodatkowy warunek eksploatacji złoża jest taki, że musi ono zawierać 300 ton rudy z minimum 1,5 proc. miedzi. Badania wykazały, że mineralizacja miedzi i srebra jest zbliżona do polskich złóż KGHM na Dolnym Śląsku.

Gdyby KGHM zdecydował się budować nową kopalnię, byłby to koszt kilku miliardów złotych.

KGHM jest aktywnym graczem na rynkach zagranicznych. Szuka miedzi w USA, Kanadzie i przede wszystkim w Chile gdzie trwa budowa kopalni w Sierra Gorda.

Co z wynikami koncernu miedziowego?

Wyniki za IV kwartał KGHM poda 28 lutego. Przed rokiem KGHM miał 753 mln zł zysku. Tymczasem koncerny miedziowe działające w Chile są zaniepokojone planami nowej prezydent Chile Michelle Bachelet, która w kampanii wyborczej zapowiadała podwyżki podatków oraz wycofania się ze zwolnień podatkowych dla firm górniczych.

Więcej o: